Whistleblower dostanie 30 milionów dolarów nagrody

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Whistleblower zostanie nagrodzony ponad 30 milionami dolarów przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Nagroda ta jest ponad dwukrotnie wyższa niż wypłacona dotychczas.

Jak ujawniła SEC mieszkający za granicą informator przekazał wiadomości na temat trwającego oszustwa, którego wykrycie byłoby bardzo trudne. Jak podkreślono nagroda mogłaby być jeszcze wyższa gdyby whistleblower nie zwlekał z przekazaniem wiadomości. SEC, jak zwykle, nie ujawniła żadnych danych na temat informatora i sprawy, o której przekazał wiadomości.

SEC ujawniła, że czterech z czternastu nagrodzonych dotychczas whistleblowerów mieszka poza USA. Działający od 2010 roku program nagradzania informatorów SEC przewiduje gratyfikacje w wysokości 10 do 30 procent kar nałożonych za ujawnione nadużycia. Nagroda należy się, jeśli wysokość kary przekroczy milion dolarów. Program nagradzania whistleblowerów wprowadziła ustawa Dodda – Franka. 

Najwyższa dotychczas nagroda, jaką dostał whistleblower od SEC wyniosła 14 milionów dolarów.

Wysokość nagród przyznawanych przez SEC może zadziwiać, ale o to też chodzi. Jak powiedział szef biura do spraw whistleblowerów SEC Sean McKessy informatorzy z całego świata powinni być zmotywowani do przekazywania wiadomości o naruszeniach przepisów dotyczących papierów wartościowych w USA.

Ustawa Dodda – Franka działa dobrze, ale są kłopoty z ustawą o reformie i uzdrowieniu instytucji finansowych (ang. Financial Institutions Reform, Recovery, and Enforcement Act). Ogranicza ona, bowiem wysokość nagród dla whistleblowerów do miliona 600 tysięcy dolarów. Ostatnio prokurator generalny Eric Holder ponaglał kongres do zniesienia ograniczeń. Nagroda jest, bowiem niewspółmiernie niska w stosunku do zarobków na Wall Street. Mediana zarobków na stanowiskach kierowniczych wyniosła tam w zeszłym roku 15 milionów dolarów.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>