Webcast EY: Nowe rozdanie – ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Nagranie z transmisji już dostępne online

Sylwia Majek
Sylwia Majek Specjalista ds. marketingu
kontakt

Kary finansowe nawet do 60 milionów złotych i groźba likwidacji firmy – takie sankcje zakłada opublikowany projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Nowe przepisy mogą być dodatkowym narzędziem w podatkowych postępowaniach kontrolnych, a w skrajnych przypadkach mogą być wykorzystane jako dodatkowa sankcja za zakwestionowane rozliczenia podatkowe.

W imieniu firmy EY bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym szkoleniem online (webcastem)
na temat projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wydarzenie było poświęcone wyzwaniom stojącym przed firmami, a wynikającym z nowych obowiązków,
które nakładać będzie planowana nowelizacja ustawy. Szkolenie, prowadzone przez ekspertów EY, Mariusza Witalisa, Jarosława Grzegorza i Michała Klimczaka, miało miejsce 27 czerwca br.,
w godz. 10:00-11:00.

Cieszy nas, że tak liczna grupa osób uczestniczyła w wydarzeniu oraz to, że padło wiele ciekawych pytań dotyczących poruszanych w trakcie transmisji zagadnień. Miło nam poinformować, że nagranie z webcastu można teraz obejrzeć online (link do nagrania podany jest poniżej). Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami na pytania zadane podczas webcastu.
Nagranie z transmisji

Podczas webcastu eksperci EY udzieli odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

Pytanie: Kto będzie decydował o braku należytej staranności?

Odpowiedź: Postępowanie wstępne, w tym proces oceny dochowania należytej staranności, będzie prowadził prokurator. Następnie, w przypadku stwierdzenia dostatecznego podejrzenia odpowiedzialności, kwestię należytej staranności będzie oceniał sąd.

Pytanie: Kto w firmie odpowiada za wprowadzenie takiej organizacji, aby upewnić się, że należyta staranność działa w firmie?

Odpowiedź: W poszczególnych podmiotach za wprowadzenie odpowiednich procedur dochowania należytej staranności odpowiada organ uprawniony do reprezentacji lub osoby wyznaczone do takiego działania przez ten organ.

Pytanie: Czy w Państwa ocenie należy już teraz modyfikować politykę compliance czy poczekać na ostateczny kształt ustawy?

Odpowiedź: Projekt nowych przepisów przewiduje 3 miesięczne vacatio legis. Dla mniejszych organizacji może być to wystarczający okres do wprowadzenia odpowiednich modyfikacji do istniejących procedur lub do spisania już istniejących procedur, które odpowiadają nowym wymogom. Dla dużych organizacji, okres ten może być niewystarczający, dlatego rekomendowane jest śledzenie procesu legislacyjnego i rozpoczęcie nawet wstępnej analizy, która pozwoli określić zakres niezbędnych zmian i oszacować czas niezbędny na ich wprowadzenie.

Pytanie: Od kiedy będzie obowiązywała ustawa? Kiedy można spodziewać się ostatecznego kształtu ustawy?

Odpowiedź: Projekt nowych przepisów przewiduje 3 miesięczne vacatio legis. Obecnie prowadzone są konsultacje i pojawiają się pierwsze stanowiska podmiotów i organizacji. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny, powinniśmy poznać ostateczny kształt ustawy dopiero po wakacjach.

Pytanie: Czy to znaczy, że dotychczasowa odpowiedzialność karno-skarbowa osób fizycznych zostanie przesunięta na spółkę?

Odpowiedź: Nie, nowe przepisy, podobnie jak obecne, stanowią autonomiczną podstawę do wymierzenia dodatkowych kar oraz zastosowania środków zapobiegawczych. Jednocześnie może być prowadzone postępowanie wobec osób fizycznych.

Serdecznie zapraszamy się do udziału w kolejnych wydarzeniach EY.

Zobacz kalendarium wydarzeń EY

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>