UOKiK – związek branżowy nie może ustalać cen

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Związek przedsiębiorców nie ma prawa ustalać cen towarów czy usług oferowanych przez swoich członków. UOKiK stwierdził w decyzji, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem i stanowi naruszenie konkurencji.

Stowarzyszenia, izby branżowe, czy samorządy zawodowe nie mają prawa ustalać cen stosowanych przez swoich członków. Nie ma znaczenia forma zawarcia porozumienia: uchwała, inny dokument, nieformalna rozmowa czy korespondencja.

Zmowy cenowe zwykle są trudne do udowodnienia. Czasami działają nawet kilkanaście lat zanim zostaną wykryte. Tak było na przykład ze zmowa cenową  europejskich producentów ciężarówek. W opisywanym przypadku UOKiK miał jednak ułatwioną sytuację. Dotarł do korespondencji elektronicznej jednoznacznie wskazującej na zmowę i na dodatek określającą jej oczekiwane skutki: „to (…) szansa by sobie zaufać co przełoży się na nasze dochody przez następne dwa lata i mniejszy stres przy sporządzaniu oferty. (…) brak porozumienia to (…) mniejsze zyski przy większej ilości pracy”. Tu nie mogło być wątpliwości, o co chodzi.

Zmowa, o której mowa została zawarta przez Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu (ZPOLNiWR). Organizacja zrzesza firmy medyczne. Zmowa dotyczyła konkursu Ministerstwa Zdrowia na realizację zadania „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”.

Podmioty zebrane w ZPOLNiWR stanowiływiększość wśród oferentów w konkursie. Ich koordynacja wyeliminowała ryzyko, że cena będzie miała wpływ na wybór firmy przez ministerstwo. Tym samym ich porozumienie mogło wpłynąć na wydanie większej ilości publicznych pieniędzy przez Ministerstwo Zdrowia.

Za naruszenie prawa konkurencji UOKiK nałożył na ZPOLNiWR karę w wysokości 13 tysięcy złotych. Decyzja może zostać zaskarżona do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>