UOKIK uruchomił platformę dla sygnalistów

Adam Sawicki
Adam Sawicki Konsultant
kontakt

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił uruchomienie specjalnej platformy dla sygnalistów zgłaszających anonimowo podejrzenie stosowania praktyk naruszających konkurencję.

Jak podaje UOKIK w swoim komunikacie prasowym „wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję to jeden z priorytetów UOKiK. Sposobem na zwiększenie skuteczności w tym zakresie jest pozyskiwanie sygnałów od osób, które nie chcą ujawnić swojej tożsamości”.

UOKIK szczególnie zachęca sygnalistów posiadających informacje niedostępne publicznie o nielegalnych zmowach dotyczących np. ustalania cen i wielkości produkcji, podziale rynku (terytorialnym, podmiotowym, produktowym) czy zmowach przetargowych. Takimi informacjami mogą być np. e-maile, wewnętrzne notatki, informacje o spotkaniach między konkurentami.

Sygnalista po przesłaniu zgłoszenia otrzymuje indywidualny identyfikator i hasło, co pozwala na prowadzenie korespondencji między urzędem a (wciąż anonimowym) sygnalistą. System UOKIK umożliwia również przesyłanie załączników takich jak zdjęcia czy skany dokumentów, które ułatwią ocenę zgłoszonego naruszenia.

Źródło: UOKIK

Inicjatywa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest przykładem promowania nowoczesnych rozwiązań i świadczy o zmianie percepcji i docenianiu informacji dostarczanych poprzez kanały anonimowego zgłaszania.

Warto też pamiętać, że wprowadzenie takich rozwiązań stanie się niedługo obowiązkowe dla dużej części przedsiębiorstw. Zgodnie z dyrektywą o ochronie sygnalistów, przedsiębiorstwa zatrudniające 250 i więcej pracowników mają czas do 17 grudnia 2021 na utworzenie wewnętrznych, poufnych i bezpiecznych kanałów przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów Są też podmioty, które już są objęte takim obowiązkiem jak np. emitenci papierów wartościowych, o czym pisaliśmy na naszym blogu.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>