The Persistence of Chaos – dzieło złożone z wirusów

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

1 milion 345 tysięcy dolarów zaoferował na aukcji internetowej nabywca dzieła sztuki The Persistence of Chaos. Owe dzieło to nic innego jak ponad dziesięcioletni laptop z zainstalowanymi sześcioma najgroźniejszymi wirusami.

Jaka idea przyświeca dziełu The Persistence of Chaos? Jego twórca, artysta internetowy Guo o Dong tłumaczył serwisowi The Verge, że chciał uczynić namacalnymi abstrakcyjne zagrożenia, jakie niesie cyfrowy świat.

„Wydaje nam się, że procesy, które dzieją się w komputerach, nie mogą nas dotknąć. Ale to absurd” – tłumaczył artysta. „Groźne wirusy, które wpływają na sieci energetyczne lub infrastrukturę publiczną, mogą powodować bezpośrednie szkody”.

Szczęśliwy nabywca dzieła The Persistence of Chaos dostanie za grubo ponad milion dolarów laptopa Samsung z 2008 roku z systemem Windows XP oraz sześcioma wirusami. Są to:

Wirus ILOVEYOU. Rozpowszechniany był poprzez maile i udostępniane pliki. Zarażone nim zostało ponad 500 tysięcy systemów. Spowodował szkody w wysokości 15 miliardów dolarów.

MyDoom. Był to jeden z najszybciej rozprzestrzeniających się robaków. Szacuje się, że spowodował szkody w wysokości 38 miliardów dolarów.

Trojan SoBig, który krążył w mailach. Potrafił kopiować pliki, wysyłać maile oraz uszkodzić oprogramowanie i sprzęt. Szkody, 37 miliardów dolarów.

WannaCry był niezwykle zjadliwy. Instalował backdoory w systemach. Zarażonych nim zostało 200 tysięcy komputerów w 150 krajach. Spowodował odcięcie lekarzy od danych pacjentów i odwołanie dziesiątków tysięcy wizyt lekarskich w Wielkiej Brytanii. Inne straty to cztery miliardy dolarów.

DarkTequilla atakował głównie w Ameryce Łacińskiej. Kradł dane bankowe i firmowe nawet w trybie offline.

BlackEnergy2 wykorzystywał zaawansowane techniki rootkitów i szyfrowanie. Użyto go do cyberataku, który na Ukrainie wywołał wyłączenie energii na dużym obszarze.

Guo o Dong zastrzegł na stronie aukcji, że nabywca The Persistence of Chaos zobowiązuje się do traktowania go jako dzieła sztuki. Laptop z zawartością może też zostać wykorzystany do celów naukowych. Nabywca nie ma prawa rozprzestrzeniać oprogramowania z laptopa. Nie wiadomo, kto kupił niezwykłe dzieło.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>