Szybsze wykreślenie z rejestru VAT

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Od początku września przedsiębiorca, który nie złoży deklaracji podatkowej przez trzy miesiące zostanie wykreślony z rejestru VAT. Dotychczas wykreślenie następowało po sześciu miesiącach bądź dwóch kwartałach nieskładania deklaracji.

Wykreślenie z rejestru VAT jest dla przedsiębiorcy dotkliwe, bo traci automatycznie możliwość odliczania podatku VAT. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że firma może nie wiedzieć o wykreśleniu. Może się tak stać gdy urząd skarbowy nie ma kontaktu z przedsiębiorcą ani z jego pełnomocnikiem – zwraca uwagę Puls Biznesu. 

Brak możliwości kontaktu może zostać stwierdzony na przykład, jeśli podatnik nie odbiera telefonu, urzędnik nie zastał go w domu, przedsiębiorca nie przyszedł na wezwanie urzędu skarbowego. Przepisy przewidują przywrócenie firmy do rejestru VAT, tyle, że są na to tylko dwa miesiące od momentu wykreślenia. A jak przedsiębiorca nie wie o wykreśleniu to ma małe szanse na przywrócenie.

Od początku września wchodzą też w życie inne zmiany. Ma się pojawić jedna elektroniczna baza zawierająca informacje o statusie podatników VAT. Ma to być jeden elektroniczny wykaz zawierający wszystkie informacje potrzebne do weryfikacji kontrahenta.

Przypomnijmy, że podatnik ma obowiązek wykazać się należytą starannością przy zawieraniu umowy, zwłaszcza z nowym podmiotem. Z jednej strony chodzi tu o to, żeby nie stał się na przykład częścią karuzeli VAT. Z drugiej sprawdzenie służy zabezpieczeniu własnych interesów. Wejście we współpracę z notorycznym dłużnikiem jest niebezpieczne.

Skupienie wszystkich danych o przedsiębiorstwach w jednej bazie ułatwi proces sprawdzania wiarygodności partnerów. Będzie to tym łatwiejsze, że baza będzie miała wyszukiwarkę działającą nie tylko po numerze NIP, ale nawet po fragmencie nazwy, czy nazwiska.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>