Szara strefa się kurczy

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Szara strefa w polskiej gospodarce znacząco się kurczy. Ciągle jest jednak stanowi ona blisko piątą część naszej gospodarki. Wszyscy na tym tracimy.

Nie bierzemy rachunku w warsztacie samochodowym, u fryzjera, w pralni. Czasem bez tego papierka płacimy mniej. Z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba to korzyść. Z punktu widzenia całej gospodarki to mniej pieniędzy na oświatę, służbę zdrowia, emerytury czy drogi.

Według wyliczeń Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych w 2018 r. udział szarej strefy wyniesie w Polsce 18 procent PKB. To mniej o 0,7 punktu procentowego niż w 2017 roku i 1,5 punktu mniej niż w 2014 r. Według tego badania wpisujemy się w średnią unijną. W 2017 r. wyniosła ona, bowiem 17,1 procent PKB.

– Na pierwszym miejscu trzeba wymienić uszczelnienie systemu VAT, w tym miesięczne rozliczenia VAT, odwrócony VAT na rynku stali czy w budownictwie, zaostrzenie kar i zwiększenie liczby kontroli. Do tego, w tym roku weszły nowe instrumenty do walki z oszustwami, czyli jednolity plik kontrolny – powiedział jeden z autorów opracowania Jacek Fundowicz.

Według Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych szara strefa zmalała też dzięki redukcji nielegalnego rynku hazardowego. Blokowanie stron internetowych działających w Polsce bez pozwolenia i kary za nielegalne maszyny spowodowały, że coraz więcej graczy zostawia pieniądze w legalnych firmach.

Szara strefa może się też znacznie zmniejszyć dzięki ograniczeniu płatności gotówkowych na rzecz elektronicznych. Służyć temu mogą zachęty finansowe dla konsumentów i przedsiębiorców a także prawne ograniczanie dopuszczalnych wysokości kwot transakcji gotówkowych. Jako pozytywny przykład promocji legalnego obrotu gospodarczego można przywołać loterią paragonową Ministerstwa Finansów.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>