System compliance w trzech pierwszych szpitalach

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Trzy pierwsze szpitale w Polsce wdrożyły system compliance. Są to Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, Powiatowe Centrum Zdrowia Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku oraz SP ZOZ w Parczewie. Uczestniczyły one w pilotażowym programie wdrożenia systemu compliance Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Wdrażanie systemu compliance odbywało się w ramach projektu MedKompas. Eksperci opracowali zestaw dokumentów stanowiący podstawę do wprowadzenia systemu compliance. Jest to podręcznik opisujący działanie systemu w szpitalu, kodeks etyki i zestaw wzorów umów.

Na początkowym etapie przeprowadzano ankietę na temat potrzeb danego szpitala i jego personelu. Następnie dostosowywano do tych wymagań wzorcowe umowy i kodeks etyki. Kolejnym etapem były szkolenia pracowników na temat działania systemu.

Projekt MedKompas prowadzony jest od prawie siedmiu lat. W pierwszej części prowadzone były działania edukacyjne mające na celu uświadomienie potrzeby tworzenia transparentnych relacji między służbą zdrowia a przemysłem medycznym. W drugim etapie prowadzono warsztaty na temat prawnych i etycznych aspektów współpracy z branżą wyrobów medycznych. Organizowane też były debaty publiczne na temat konieczności wprowadzania systemów compliance w służbie zdrowia.

Zestaw wzorcowych dokumentów opracowanych przez ekspertów MedKompas ma być niedługo dostępny na stronie projektu. Mogą z nich skorzystać bezpłatnie wszystkie placówki służby zdrowia chcące wprowadzić u siebie system compliance. Jednakże, konieczne będzie każdorazowe dostosowanie wzorców do potrzeb konkretnego podmiotu.

Projekt MedKompas ma zostać zakończony w październiku 2018 roku. Do tego czasu placówki zainteresowane wdrożeniem systemu compliance mogą liczyć na wsparcie izby POLMED. Prowadzone też będą bezpłatne warsztaty antykorupcyjne.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>