Sygnalista w Twoim telefonie

Tematyka zgłoszeń nadużyć zatacza coraz szersze kręgi tym razem technologiczne. Właśnie powitaliśmy na rynku nową aplikację pozwalającą w łatwy i szybki sposób zgłaszać w czasie rzeczywistym drogowe przewinienia kierowców i nie tylko. Czy oznacza to, że jesteśmy świadkami zmiany postrzegania whistleblowingu w Polsce i wprowadzenia go w nową technologiczną erę? Tego na razie nie wiemy, ale z entuzjazmem patrzymy na rozwój nowej współpracy na linii technologia – sygnalista.

Zmiany technologiczne, jakie obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat wpłynęły na niemal wszystkie aspekty naszego życia. Razem z rozwojem technologii i dostępnych środków komunikacji zmianie uległo postrzeganie i poziom akceptacji osób łamiących prawo i narażających bezpieczeństwo innych. Na drogach wyrazem tego jest liczba kamer samochodowych zainstalowanych przez przezornych kierowców.

Wprowadzenie na rynek aplikacji Sygnalista pozwoli przesłać zarejestrowane naruszenia przepisów wprost do odpowiedniego organu. Aplikacja ma ułatwić kierowcom oraz innym użytkownikom dróg zgłaszanie różnych form łamania przepisów zaczynając od niewłaściwego parkowania, przez przejazd na czerwonym świetle po rajd osiedlowymi uliczkami. Nowością w porównaniu z dotychczas działającymi „policyjnymi” aplikacjami jest możliwość wysyłania zgłoszeń związanych z wandalizmem lub działaniem na szkodę środowiska naturalnego (np. palenie odpadów powodujące powstanie smogu), którymi zajmować się będzie straż miejska. Zgłosić możemy również poważne naruszenia nadające się do rozpatrzenia przez prokuraturę.

Aplikacja Sygnalista ma przede wszystkim usprawnić sposób kontaktu z odpowiednimi służbami oraz ułatwić przekazywanie dowodów takich jak filmy czy zdjęcia. Zgłoszenia przesyłane są w czasie rzeczywistym, co w porównaniu z klasycznymi sposobami zgłaszania incydentów jest o wiele mniej kłopotliwe. Korzystając z bieżącej lokalizacji sygnalisty aplikacja przesyła zgłoszenie odpowiednio do najbliższego komisariatu policji lub straży miejskiej. W nagłych przypadkach aplikacja daje nam możliwość połączenia telefonicznego z najbliższym komisariatem bądź służbą ratunkową z pominięciem wojewódzkiego centrum powiadomień. Pozwoli to zaoszczędzić cenne sekundy i skieruje najbliższe służby wprost do naszej lokalizacji.

Łatwość zgłaszania naruszeń prawa niesie za sobą ryzyko wpływu błędnych lub fałszywych sygnałów. Aby je zminimalizować odpowiednie organy analizują każde otrzymane zgłoszenie i decydują czy na podstawie przekazanego materiału można podjąć bezpośrednie działania czy należy zebrać więcej dowodów. W takim przypadku możliwe, że służby skontaktują się z sygnalistą w celu uzupełnienia informacji bądź odebrania zeznań.

„Czyń dobro – donoś” może nie jest to najbardziej trafione hasło reklamowe, ale na pewno zwróci uwagę ciekawskich. Powstanie aplikacji Sygnalista jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie pozostają obojętne na łamanie przepisów w swoim otoczeniu i nie akceptują bezkarności jednostek stojących ponad prawem.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>