Split payment obowiązkowo w niektórych branżach

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Możliwe, że nawet od lipca br. split payment stanie się obowiązkowy przy obrocie niektórymi towarami. Ostateczna zgoda unijnych organów na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności została opublikowana 19 lutego. Polska ma zezwolenie na stosowanie tego narzędzia w okresie od 1 marca 2019 do 28 lutego 2022 roku.

Ministerstwo Finansów liczyło, że ostateczna decyzja derogacyjna zapadnie jeszcze w marcu, tymczasem zgodę opublikowano już 19 lutego. Według wstępnych szacunków mechanizm split payment mógłby zacząć obowiązywać już w lipcu. – Derogacja jest na okres trzech lat, bardzo zależy nam, więc, aby obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności wprowadzić jak najszybciej. Choć oczywiście z zachowaniem odpowiedniego okresu umożliwiającego przedsiębiorcom przygotowanie się do nowych przepisów – wyjaśnia DGP minister finansów Teresa Czerwińska.

Mechanizmem split payment ma być objęty obrót takimi grupami towarów jak: paliwo, złom, elektronika, metale szlachetne, stal i części samochodowe. To rzeczy, przy obrocie, którymi najczęściej i na największą skalę dochodzi do oszustw vatowskich. Obrót tymi grupami towarów jest objęty mechanizmem odwróconej płatności i odpowiedzialnością solidarną, jednak Ministerstwo Finansów uważa, że jest to niewystarczające i dopiero split payment spowoduje uszczelnienie płatności VAT.

Od lipca 2018 roku obowiązuje w Polsce dobrowolny split payment. Może on być stosowany tylko w przypadku płatności elektronicznych. Obowiązuje zasada, że jeśli kupujący chce zastosować podzieloną płatność sprzedający musi mu to umożliwić. Powoduje to swego rodzaju „zarażanie” mechanizmem split payment nowych firm. W drugim półroczu 2018 roku rozliczono tak 7,5 miliona transakcji. Wartość tak zapłaconego VAT wyniosła 25 miliardów złotych. Oznacza to, że 10 procent należnego VAT była płacona w ten sposób.

Pieniądze za należny VAT trafiają na specjalne konto, z którego firma nie może ich wydać na dowolny cel. Dysponuje nimi skarbówka i w razie nadpłaty podatku może na wniosek przedsiębiorcy uwolnić środki. Ma na to 60 dni.

Podobne zasady będą obowiązywały przy obowiązkowym mechanizmie split payment. Jednak polskie władze występując do UE o derogację zobowiązały się do przyspieszenia uwolnienia pieniędzy ze specjalnego konta do 25 dni. 

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>