Seminarium EY – Czy Twoja branża jest bezpieczna? Skuteczne metody przeciwdziałania wyłudzeniom VAT

W środę 2 grudnia 2015 roku odbyło się w Warszawie seminarium pt. „Czy Twoja branża jest bezpieczna? Skuteczne metody przeciwdziałania wyłudzeniom VAT”. Seminarium zostało zorganizowane i poprowadzone przez połączone siły dwóch zespołów ekspertów EY – Działu Doradztwa Podatkowego (Agnieszka Tałasiewicz – partner, Tomasz Rolewicz – starszy menedżer) oraz Działu Zarządzania Ryzykiem Nadużyć (Mariusz Witalis – partner, Jarosław Grzegorz – starszy menedżer).

W trakcie  spotkania specjaliści z Działu Zarządzania Ryzykiem Nadużyć zaprezentowali narzędzia, które mogą zapobiec zaangażowaniu przedsiębiorstwa w mechanizmy wyłudzeń, a tym samym znacznie ograniczyć straty operacyjne wynikające z nieodzyskanego podatku. Przytoczyli również szereg praktycznych przykładów związanych z wyłudzeniami VAT.

Przedmiotem rozważań był jeden z najbardziej emocjonujących w ostatnim czasie problemów, czyli nieszczelność systemu VAT oraz  tzw. karuzele VAT-owskie. Jak wynika ze statystyk przedstawionych w trakcie seminarium, straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzania VAT przekrętem karuzelowym stale rosną – w 2012 roku osiągnęły poziom 2,7 mld zł, w 2013 roku 4,5 mld zł, a rok później sięgnęły już poziomu 9 mld zł. Jak wynika z doświadczeń ekspertów EY, ciężar ekonomiczny wyłudzenia spada głównie na uczciwych podatników, od których urzędy skarbowe starają się odzyskać utracony VAT.

W trakcie seminarium podjęto próbę zdefiniowania pojęcia, tzw. należytej staranności. Jak wskazali eksperci, urzędy skarbowe mogą oprzeć się o orzecznictwo krajowe i wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i  kwestionować prawo do odliczenia podatku VAT. Może stać się tak wtedy, gdy podmiot przy dochowaniu należytej staranności powinien się zorientować, że znalazł się w mechanizmie przekrętu karuzelowego.

Wśród zagadnień poruszonych w czasie seminarium znalazły się również zmiany i nowe rozwiązania systemowe, których wdrożenie rozważa administracja państwowa. Wskazano m.in. na centralną ewidencję faktur i rejestrów VAT, rozdzielenie płatności VAT od płatności za towar, przywrócenie miesięcznych okresów rozliczeniowych czy też wyłączenie możliwości rejestracji VAT za pośrednictwem pełnomocników oraz zdalnie. Eksperci EY zwrócili również uwagę na ciekawe rozwiązania zastosowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej – np. nadajniki lokacyjne potwierdzające trasę przejazdu towaru stosowane w Bułgarii, czy zmniejszenie stawki VAT z 23% do 9% na szczególnie ryzykowne towary w Rumunii.

Wyraźne zainteresowanie publiczności wzbudził moduł poświęcony praktycznym aspektom weryfikacji kontrahentów oraz dostępności informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym czy Centralnej Ewidencji  i Informacji o Działalności Gospodarczej. W czasie dyskusji uczestnicy zwracali uwagę na praktyczne aspekty pozyskania informacji i trudności w jednoznacznej analizie ograniczonych danych. Przedstawiono również narzędzia monitorowania bieżącej współpracy z kontrahentami, bazujące na zautomatyzowanej ocenie dostawców pod kątem nadużyć na podstawie danych z systemów finansowo-księgowych.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>