Rosyjska armia walczy ze smartfonami

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Rosyjska armia ma poważny problem z żołnierzami używającymi smartfonów. Co rusz do sieci trafiają zdjęcia i nagrania pozwalające dowiedzieć się o rosyjskim wojsku więcej, niż to jest skłonne ujawniać.

Walkę ze smartfonami rosyjska armia prowadzi bezpardonowo. Urządzenia są przebijane, przewiercane, rozbijane i w takim stanie trafiają na wystawki w jednostkach wojskowych. Ale sądząc po tym, że zdjęcia takich zniszczonych telefonów trafiają do sieci możliwość utraty urządzenia nie przeraża żołnierzy. Chęć podzielenia się fotkami jest silniejsza. 

By wreszcie skończyć z tego typu wyciekami rosyjska Duma przyjęła ustawę zakazującą żołnierzom używania na służbie elektroniki, która może nagrywać wideo, robić zdjęcia i łączyć się z siecią. Ustanowiono też zakaz pisania w internecie o służbie i rozmawiania z dziennikarzami.

Problem w tym, że podobny zakaz już obowiązuje. Wprowadzony rozkazem numer 010 zabrania używania w czasie służby smartfonów, tabletów czy aparatów. Po wejściu na teren jednostki urządzenia powinny być deponowane u dowódcy. Ale jak widać rozkaz niewiele daje, bo rosyjska armia nadal jest „na podsłuchu” własnych żołnierzy.

Do sieci dostają się niekiedy naprawdę niewygodne dla armii informacje – częściowo przez niewiedzę samych żołnierzy.

Na rosyjski odpowiednik Facebooka serwis VKontakte trafiały na przykład selfie żołnierzy z czołgiem w tle a włączona geolokalizacja zdjęcia wskazywała położenie tej jednostki opancerzonej.

Inny żołnierz z brygady zmechanizowanej wrzucał na serwis selfie. Dzięki temu można było prześledzić trasę pokonywaną przez jego jednostkę w czasie.

W sieci znalazło się też zdjęcie rosyjskich żołnierzy pod tablica z nazwą miejscowości, w której stacjonowali.

Niekiedy w serwisach społecznościowych znaleźć można też zdjęcia systemów objętych tajemnicą wojskową.

Zgodnie z nową ustawą żołnierze będą mogli teraz mieć tylko najprostsze telefony bez aparatu, kamery i łączności z internetem.

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>

Tagi:


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>