Rosja – zwolnienie z odpowiedzialności za łapówki

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Firmy w Rosji mają być zwalniane z odpowiedzialności za łapówki pod warunkiem ujawnienia procederu oraz współpracy ze śledczymi. Nowe prawo wprowadziła nowelizacja kodeksu administracyjnego, która weszła w życie w połowie sierpnia br.

Dotychczas kodeks administracyjny przewidywał kary za dawanie łapówek w imieniu osoby prawnej urzędnikowi w zamian za działanie lub zaniechanie działania w związku z jego obowiązkami. Kara za to przestępstwo wynosi od trzykrotności do stukrotności wartości łapówki

Wprowadzona do kodeksu poprawka przewiduje obligatoryjne odstąpienie od odpowiedzialności korporacyjnej za łapówki – informuje FCPA blog. Dzieje się tak wtedy, jeśli osoba prawna przekupuje urzędnika krajowego. Nie dotyczy to przekupstwa urzędników zagranicznych i reprezentujących organizacje międzynarodowe. Ograniczenie wynika ze zobowiązań Rosji w związku z Konwencją OECD o zwalczaniu przekupstwa funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych.

Aby uniknąć odpowiedzialności za łapówki podmiot musi zapewnić pomoc w: wykryciu nieprawidłowości, prowadzeniu postępowania w sprawie oraz w wykryciu i badaniu powiązanych przestępstw.

Nowelizacja prawa przewiduje również możliwość zamrożenia aktywów podmiotowi objętemu dochodzeniem w sprawie przekupstwa. Może to zrobić sąd. Wartość zamrożonych aktywów nie może przekraczać ewentualnej kary grożącej osobie prawnej. Od decyzji sądu pierwszej instancji przysługuje odwołanie.

Według Bloga FCPA nowe prawo może sprawić, że firmy działające w Rosji będą miały dodatkową motywację, żeby ujawniać korupcję.

Według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International. Rosja zajmuje 138 miejsce na 180 sklasyfikowanych państwa świata.

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>