Rewolucja w bankowości – wchodzi dyrektywa PSD2

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady PSD2 ograniczy komfort korzystania z popularnych u nas płatności zbliżeniowych. Jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo transakcji, a tym samym naszych pieniędzy. Zmiany wchodzą w życie już 14 września br.

Najbardziej odczuwalna przez klientów banków zmiana dotyczyć będzie płatności zbliżeniowych. Wracamy do czasów potwierdzania kodem PIN co piątej transakcji. Zaraz po wprowadzeniu płatności bezstykowych część banków wymuszała wprowadzenie kodu PIN, przy co piątej transakcji. Teraz do wprowadzenia obowiązkowej weryfikacji zmusi banki dyrektywa PSD2.

Kolejnego ograniczenia wynikającego w unijnej dyrektywy polscy klienci nie odczują. Dyrektywa PSD2 ogranicza kwotę jednorazowej transakcji zbliżeniowej do 50 euro. Suma następujących po sobie transakcji zbliżeniowych nie będzie mogła przekroczyć 150 euro. U nas stale obowiązuje limit 50 złotych na transakcję. Planowane jest podniesienie go do 100 złotych, ale nie wiadomo, kiedy to może nastąpić.

Kolejna zmiana to silne uwierzytelnienie. Będzie ono polegało na dodatkowym, oprócz loginu i hasła, elemencie uwierzytelniającym. Może to być na przykład kod przysłany SMS-em. Jeden z banków już kilka miesięcy temu zmieniając serwis transakcyjny wprowadził dodatkowe uwierzytelnianie awatarem. Jednocześnie dyrektywa PSD2 wymusza likwidację list haseł jednorazowych jako elementu najłatwiejszego do przejęcia przez niepowołane osoby.

Po 14 września będzie mniej bolesne dla klienta banku zgubienie karty debetowej czy komórki. Teraz bank przejmuje odpowiedzialność za nasze utracone pieniądze od kwoty 150 euro. Kwota ta zostanie zmniejszona do 50 euro i to niezależnie czy były to płatności zbliżeniowe, czy inne. W przypadku kart kredytowych banki będą odpowiadały od pierwszej nieautoryzowanej transakcji.

Skróci się też czas, jaki banki będą miały na rozpatrzenie reklamacji klienta. Obecnie przyjęte 30 dni ograniczono do 14.. W szczególnych przypadkach bank będzie mógł jednak wydłużyć ten czas do 35 dni, ale będzie musiał poinformować o powodach zwłoki.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>