Przekręt w piłce nożnej

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Czy na boisku piłkarskim toczy się gra, czy tylko przedstawienie dla naiwnych widzów. Książka Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość, której polskie tłumaczenie właśnie się ukazało pokazuje, że to, co się dzieje na boisku często nie ma wiele wspólnego z prawdziwą grą.

Właśnie ukazało się polskie tłumaczenie książki Declana Hilla, która pokazuje jak przestępcy niszczą piłkę nożną. Po jej pierwszym wydaniu w 2008 roku przeprowadzono ogólnoeuropejskie śledztwo w sprawie ustawiania meczów. Prześledzono ponad 200 spotkań. Dochodzenie objęło setki osób. Dziesiątki z nich skazano.

Książka Hilla pokazuje jak futbol ulega degradacji przez pieniądze, które można na nim zarobić. Wraz ze światową ekspansją dalekowschodniego rynku hazardowego grą zainteresowali się zwykli oszuści, gangsterzy i mafiozi. Typy spod ciemnej gwiazdy zawsze zwietrzą dobry interes.

Jak wiadomo najpewniejszą metodą wygrania zakładu bukmacherskiego jest wpłynięcie na to by rzeczywistość dopasowała się do obstawionego wyniku. A obstawiać można wszystko: wygraną jednej drużyny, liczbę goli, a nawet, w której minucie padną.

Żeby uzyskać pożądany wynik można na przykład kupić piłkarzy. Nie trzeba całej drużyny, wystarczy pół składu a nawet mniej. Wystarczy bramkarz, obrońca i napastnik. Przy czym jak wyjaśnia Hill kupowanie całego składu jest o tyle niewskazane, że na boisku za bardzo widać, co jest grane. A jak kupionych jest tylko kilku zawodników gra wygląda bardziej naturalnie.

Można też kupić drużynę, dosłownie i zupełnie legalnie. Potem wystarczy wprowadzić do niej kilku własnych zawodników i w odpowiednim momencie ich uruchamiać.

Do ustawienia meczu przydatny też bywa sędzia. W końcu może nie uznać bramki, przegapić spalonego czy faul, a nawet podyktować rzut karny. Przychylność sędziego bywa kupowana za pieniądze, ale też za usługi seksualne.

Declan Hill opisuje przekręty w ligach azjatyckich, ale też w kilku europejskich. O Polsce nie pisze i chyba wypada się z tego cieszyć.

Polski wydawca książki, Officyna, przestrzega kibiców przez czytaniem jej: „być może stracicie niewinność i już nigdy nie będziecie potrafili patrzeć na piłkarskie zmagania tak jak do tej pory.”


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>

Tagi:


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>