Przekręt „na kardynała” – najnowszy sposób wyłudzania pieniędzy od NFZ

Artur Lazoryk
Artur Lazoryk Praktykant
kontakt

Wrocławski Sąd Okręgowy skazał lekarkę na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za wydawanie fałszywych recept. Uszczuplenia NFZ sięgają blisko pół miliona złotych. Leki rzekomo miały trafiać do kardynała Gulbinowicza.

Przez ponad trzy lata, od 2008 do 2011, lekarka jednej z przychodni we Wrocławiu wraz z niedoszłym klerykiem wyłudzali pieniądze od NFZ. Plan ich przekrętu mógłby stanowić kanwę dla kryminału.

W przebraniu duchownego, były kleryk, podawał się za księdza Grzegorza, osobistego sekretarza kardynała Gulbinowicza. Lekarka, widząc dokumenty od onkologa, w których mowa o nowotworze kardynała przypisywała mu silne leki, takie jak tramal czy poltram – informuje „Gazeta wrocławska”. Doktor twierdzi, że padła ofiarą oszustwa byłego kleryka. Ksiądz Grzegorz, ponieważ nie znał numeru PESEL kardynała, podawał PESEL swojej babci.

Dawki, jakie rzekomo miał przyjmować kardynał były ogromne i często budziły wątpliwości aptekarzy. Działo się to nawet, mimo tego, że lekarka przy każdej recepcie wystawiała trzy wykrzykniki – znak dla farmaceutów, że dawka jest prawdziwa. Jednak, zgodnie z opinią dr Anny Orońskiej, Krajowego Konsultanta do spraw Medycyny Paliatywnej, tak wielkie dawki leków jedynie mogły zaszkodzić zdrowiu kardynała a nawet go zabić.

W 2010 roku NFZ dokonał inspekcji we wrocławskiej przychodni, podczas której wykryto przekręt z receptami. Ponad 1400 opakowań leków miał otrzymać kardynał Gulbinowicz. Łączna kwota, którą NFZ przez te trzy lata dopłacał do leków wyniosła 460 tys. zł.

Mimo tego, że już w 2010 roku NFZ wraz z nadzorem farmaceutycznym zajęli się tą sprawą, wyrok Sądu Okręgowego zapadł dopiero w marcu 2015 roku. Niedoszły kleryk wcześniej dobrowolnie poddał się karze. Lekarka złożyła apelację od wyroku.

Niestety dotychczas nie udało się ustalić, co działo się z lekami po ich wykupieniu.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>