Prezes UOKiK ma dostać nowe uprawnienia

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W jej wyniku prezes UOKiK ma dostać nowe uprawnienia. Będzie mógł między innymi zlecać dokonanie zakupu pod fałszywą tożsamością i blokować domeny internetowe.

Nowelizacja jest wynikiem zmiany prawa unijnego. Chociaż jest ono stosowane wprost w krajach członkowskich, w tym przypadku konieczne są regulacje wewnętrzne. Prezes UOKiK będzie, bowiem wykonywał część nowych uprawnień we współpracy z istniejącymi organami państwa takimi jak ABW czy policja, a nie tworzył własne służby.

Według nowelizacji prezes UOKiK będzie mógł blokować, a nawet usuwać domeny internetowe, które łamią prawa konsumenta. Środkami mniej dotkliwymi może być na przykład nakazanie przedsiębiorcy zamieszczenia ostrzeżenia dla konsumentów wchodzących na stronę internetową bądź ograniczenie dostępu do niej. W przypadku, gdy prezes podejmie decyzję o usunięciu domeny, trafi ona do jawnego wykazu domen usuniętych. Taki wykaz ma powstać po trzech miesiącach od daty wejścia nowelizacji w życie.

Prezes UOKiK, w przypadku podejrzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, będzie miał prawo do zakupu pod przykryciem. Może to być zakup anonimowy, albo pod fałszywą tożsamością. W tym celu będzie się mógł zwrócić do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wyrobienie fałszywych dokumentów lub środków identyfikacji elektronicznej.

W przypadku obawy, że zakup towaru do testów może wiązać się dla urzędnika z ryzykiem zagrożenia życia lub zdrowia, prezes UOKiK będzie mógł poprosić o asystę policji. Policja będzie też na zlecenie szefa urzędu dokonywać przeszukań.

Zakup towarów do testowania przez UOKiK będzie mógł być nagrywany, bez powiadomienia o tym przedsiębiorcy.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest realizacją rozporządzenia CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>