Podsumowanie roku 2020 Bloga Audytorów Śledczych EY

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań wszystkiego, co się w jego trakcie wydarzyło. My też postanowiliśmy sprawdzić jakie tematy z Bloga Audytorów Śledczych EY szczególnie zainteresowały naszych czytelników. Podsumowanie roku 2020 obejmuje teksty opublikowane od początku roku, nie obejmuje tekstów starszych.

Miejsce pierwsze – Indeks Percepcji Korupcji – Polska spada w rankingu

Największym zainteresowaniem naszych czytelników cieszył się tekst omawiający coroczne badanie realizowane od 1995 roku przez Transparency International. Wynik badania jest zawsze publikowany na początku roku i podsumowuje sytuację z ubiegłego roku. Polska zajęła w ostatnim badaniu 41 miejsce. Kolejny raz od 2016 roku spadła w rankingu. Jeśli chodzi o postrzeganie poziomu korupcji w naszym kraju jesteśmy na poziomie z roku 2012.

Cały tekst

Miejsce drugie – Nowelizacja Ustawy AML – kierunek zmian

Na drugim miejscu naszego podsumowania znalazł się tekst omawiający kierunki zmian w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Procedowana ustawa miała na celu zaimplementowanie przepisów tzw. V Dyrektywy AML. Ustawa miała regulować takie sprawy, jak na przykład zmiana definicji beneficjenta rzeczywistego, czy państwa członkowskiego, a także utworzenie katalogu funkcji publicznych uznawanych za eksponowane stanowiska polityczne. Rozszerzano też katalog instytucji obowiązanych.

Cały tekst

Miejsce trzecie – Różnice w ochronie sygnalistów na przykładzie wybranych krajów

Podium podsumowania roku 2020 zamyka tekst o sygnalistach i metodach ich ochrony w różnych krajach. W Unii Europejskiej ochronę sygnalistów zagwarantowała odpowiednia dyrektywa. Natomiast poza UE ochrona wcale nie jest taka oczywista. Na przykład w Stanach Zjednoczonych pracownicy federalni zgłaszający nadużycia muszą się liczyć z tym, że ich tożsamość zostanie ujawniona. Dużo do życzenia pozostawia też ustawa chroniąca sygnalistów w Indiach.

Cały tekst

Miejsce czwarte – Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych powraca

Dużym zainteresowaniem cieszył się temat ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Kolejne, różne odsłony tej inicjatywy legislacyjnej śledziliśmy na blogu od 2018 roku. Kolejne podejście i kolejny projekt tej regulacji zaowocował tekstem, który zajął czwarte miejsce w rankingu.

Cały tekst

Miejsce piąte – Nadchodzą zmiany w Dobrych Praktykach GPW

Dobre praktyki na warszawskiej giełdzie też przyciągnęły uwagę. Tekst dotyczył warsztatów dla emitentów. Organizatorzy przypomnieli uczestnikom, że połowa nieprawidłowości wynika z nietrafnych rozwiązań w wewnętrznych systemach kontroli, zarządzania ryzykiem i compliance.

Cały tekst

Miejsce szóste – UK Bribery Act – najostrzejsze prawo antykorupcyjne

W podsumowaniu roku 2020 przypominamy też przekrojowy tekst opisujący UK Bribery Act, czyli brytyjską ustawę antykorupcyjną. Uważana jest za jedno z najsurowszych tego typu rozwiązań na świecie.

Cały tekst

Miejsce siódme – Epoka niepewności, czyli deepfake, jako nowe narzędzie dezinformacji

Sztuczna inteligencja oprócz korzyści stwarza też wiele nieznanych wcześniej niebezpieczeństw. Jeszcze niedawno jeśli zobaczyliśmy nagranie filmowe mogliśmy być pewni, że to odwzorowanie rzeczywistości. Sztuczna inteligencja to zmieniła.

Cały tekst

Miejsce ósme – EY i ACCA o przestępczości finansowej w erze cyfrowej

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajął tekst napisany na podstawie raportu EY i ACCA. Wynika z niego, że koszt przestępczości finansowej może wynosić nawet 3,5 biliona dolarów rocznie. Zwalczanie tej przestępczości w erze cyfrowej jest trudnym wyzwaniem.

Cały tekst

Miejsce dziewiąte – Manipulacja sprawozdawczością finansową, czyli jak ukryć niedoskonałości obnażone przez COVID-19

Z perspektywy mijającego roku może się wydawać, że nie wydarzyło się prawie nic oprócz pandemii COVID-19. Tymczasem tekst o nieprawidłowościach związanych z pandemią zajął dopiero dziewiąte miejsce.

Cały tekst

Miejsce dziesiąte – ZBB – rozszerzona rewizja kosztów w dobie COVID-19

Podsumowanie roku 2020 zamykamy tekstem o planowaniu budżetu w radykalnie zmienionej rzeczywistości. Zakładamy, że poprzednich budżetów nie było, zaczynamy od początku i staramy się przewidzieć ile czego potrzebujemy.

Cały tekst

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>