Pierwsza w Polsce kara za złamanie przepisów AML

Laura Benachir
Laura Benachir Starszy Analityk
kontakt

Ministerstwo Finansów nałożyło pierwszą w Polsce karę za złamanie przepisów, wynikających z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. określanej angielskim skrótem AML.

Grzywnę otrzymał podmiot, który ma wiodący na rynku system błyskawicznych płatności internetowych. Według źródła nie zastosował się on do wymogów wynikających z ustawy AML. W trakcie wykonywania procedur, spółka nie ustaliła czterech beneficjentów rzeczywistych powiązanych z nią kontrahentów.

Stosunkowo niewielka grzywna, która wynosi 7700 PLN, może wynikać z faktu, że brak ustalenia beneficjenta rzeczywistego dotyczył niewielkiego odsetka spośród tysięcy przeprowadzanych przez spółkę analiz. Należy zaznaczyć, że maksymalny pułap kary to 10% obrotów lub pięć mln euro. Nałożenie kary może jednak negatywnie wpływać na wizerunek firmy, zwłaszcza przy współpracy z instytucjami finansowymi takimi jak banki.

Postępowanie sądowe związane ze zidentyfikowanym niedopatrzeniem toczyło się od ponad roku. Pierwsza decyzja o ukaraniu spółki, od której się odwołała do sądu zapadła 3 lipca 2018 r. Ze względu na nieopublikowanie przez ministerstwo szczegółów sprawy, nie są znane detale takie jak między innymi wielkość procesowanych przez podmiot transakcji.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>