Pieniądze z legalnej marihuany są nielegalne

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Okazuje się, że pieniądze uzyskane z zupełnie legalnej uprawy czy sprzedaży marihuany mogą być w świetle prawa nielegalne. Problem dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale też Wielkiej Brytanii.

Uprawa i sprzedaż konopi indyjskich jest legalna w części stanów USA i w Kanadzie. Fakt ten przyciąga między innymi brytyjski kapitał. Jednak zyski z kapitału zainwestowanego w uprawę czy sprzedaż marihuany stają się problemem. Dotyczy to zarówno Stanów Zjednoczonych jak i Wielkiej Brytanii. Sprawę opisał FCPA Blog.

Brytyjski system prawny przewiduje, że dochody z działalności, która jest nielegalna na terenie Wielkiej Brytanii są też nielegalne. Nie ma znaczenia, że działalność ta jest legalna w kraju, w którym jest wykonywana. Sprowadzenie zysków z takiej działalności do Wielkiej Brytanii może narazić na zarzut prania pieniędzy. Co prawda brytyjscy eksperci są zdania, że sądowe ściganie takiego czynu jest mało prawdopodobne, ale problem istnieje.

Dużo śmieszniej sprawa wygląda w samych Stanach Zjednoczonych. Tutaj dochodzi do konfliktu prawa stanowego z prawem federalnym.

Uprawa i sprzedaż marihuany została zalegalizowana w części stanów. Jednak z punktu widzenia prawa federalnego zyski osiągnięte z takiej działalności są nielegalne. Co za tym idzie nie można ich wpłacić do federalnego systemu bankowego. Rodzi to szereg problemów.

Hodowcy, hurtownicy i detaliści biegają z ogromnymi ilościami gotówki. Pracownikom, dostawcom, wszelkim kooperantom płacą w gotówce, bo nie mogą inaczej. Ogromne ilości gotówki są transportowane do tradycyjnych skarbców.

Żeby było ciekawiej amerykańskie prawo federalne stanowi, ze od nielegalnych zysków też trzeba płacić podatki. Zatem przedsiębiorcy zajmujący się uprawą marihuany i jej obrotem jeżdżą z plikami gotówki do lokalnych urzędów skarbowych zapłacić podatek. Nie mogą zrobić przelewu czy wystawić czeku.

Obracanie ogromnymi ilościami gotówki może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego – czytamy na Blogu FCPA.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>