Oszustwo na pracodawcę

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Za wyjątkowo perfidne trzeba uznać oszustwo na pracodawcę, którego ofiarą padł mężczyzna poszukujący od dłuższego czasu pracy. Znalazł ogłoszenie z pracą dla siebie i został tak zmanipulowany przez oszusta, że dał mu dostęp do konta bankowego.

Jak opisuje Rzecznik Finansowy zgłosił się do niego mężczyzna, który poszukiwał od wielu miesięcy pracy. W końcu znalazł ogłoszenie o pracy dla zawodowego kierowcy. Oferowano cztery tysiące złotych na rękę, szkolenia, służbowy samochód, laptop i komórkę. Z domniemanym pracodawcą rozmawiali godzinami o samochodach. Zdążyli się zaprzyjaźnić zanim doszło do podpisania umowy. Oszustwo na pracodawcę zostało wiec poprzedzone solidnym przygotowaniem gruntu.

W następnym ruchu domniemany pracodawca zaproponował nietypowy sposób rozliczania paliwa. Miało się to odbywać poprzez konto bankowe przyszłego pracownika. W telefonie, który miał być za chwilę służbową komórką ofiary oszust zainstalował aplikację bankową. Następnie poprosił przyszłego pracownika o wypłacenie wszystkich pieniędzy z konta i podanie mu danych do logowania. Ofiara przekazała login i hasło, bo w końcu konto było puste. Dla pełnego uruchomienia możliwości rozliczania paliwa przez konto pracownika potrzebna była jeszcze tylko zmiana numeru telefonu do kontaktów z bankiem. Gdy to zrobił kontakt niedoszłego pracownika z oszustem się urwał.

Domniemany pracodawca zaciągnął w banku szybki kredyt na ponad 28 tysięcy złotych. Od trzech innych firm pożyczkowych udało mu się wyciągnąć kolejnych 10 tysięcy. Oczywiście wszystko w imieniu ofiary. Nie udało mu się tylko wzięcie kolejnego kredytu na 15 tysięcy złotych.

Oszust wypłacił pieniądze i zniknął. Ofiara została z kilkudziesięciotysięcznym długiem. Nie zgadza się z decyzją banku o konieczności spłaty nie swoich kredytów dlatego zgłosił się do Rzecznika Finansowego. 

Oszuści wyłudzając dostęp do konta nie oczekują już, że ukradną z niego gotówkę. Oszustwo na pracodawcę i inne oparte na tym samym mechanizmie nie byłyby możliwe gdyby przy udzielaniu kredytu banki stosowały inną formę oświadczenia woli niż przy normalnych operacjach bankowych. Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że banki powinny zmienić sposób autoryzacji przy udzielaniu kredytu. Swoja drogą zwraca też uwagę klientom banków, żeby nigdy, pod żadnym pozorem nie ujawniali danych autoryzacyjnych konta.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>