Oszustwo na abonament

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Oszuści podający się za Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji wyłudzają pieniądze na poczet niezapłaconego abonamentu RTV. Poczta Polska informuje w komunikacie, że taka instytucja nie istnieje.

Od piątego września do konsultantów telefonicznych Poczty Polskiej docierają informacje o pismach z wezwaniem do zapłaty 194,75 zł opłaty abonamentowej sygnowanych przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji. W listach rzekoma instytucja powołuje się na ustawę o opłacie abonamentowej i rozporządzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Odbiorcy pism są też informowani, że z opłaty abonamentowej nie zwalnia płacenie za telewizję kablową, satelitarną, czy cyfrową. Listy opatrzone są pieczęcią rzekomej instytucji i podpisem. Załączony jest też druk przekazu pocztowego na 194,75 złotych.

Poczta Polska informuje w komunikacie: „zweryfikowaliśmy nadawcę i ustaliliśmy, że podana w piśmie strona internetowa oraz podmiot o nazwie Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji – nie istnieją. Jeśli masz wątpliwości co do korespondencji związanej z opłatami abonamentowymi RTV, skontaktuj się z naszą infolinią RTV: (+48) 43 842 06 06

Poczta Polska odpowiada za rejestrowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz pobieranie obowiązkowego abonamentu. Latem poczta przypomniała, że ma prawo kontrolować, czy w domach rzeczywiście nie ma odbiorników. Wedle komunikatu kontrolerzy mieli odwiedzać domy, w których nigdy nie były zarejestrowane takie urządzenia. Za niezarejestrowane odbiorniki kontrolerzy mieli nakładać 681 złotych zaległej opłaty, czyli 30-krotność miesięcznego abonamentu. Mieli też nakazywać zarejestrowanie urządzeń.

Wobec bardzo słabej ściągalności abonamentu rząd planował wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej pobieranej razem z rachunkiem za prąd. Rozwiązanie to okazało się niezgodne z unijnym prawem.

Skan pisma sygnowanego przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>