Oszustwa na portalach społecznościowych

Co najbardziej przyciąga internetowych oszustów? Miejsca w internecie, dzięki którym mogą dotrzeć do jak największej liczby użytkowników i uzyskać potencjalnie największe zyski. Większość użytkowników internetu ma konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym. Dlatego popełniający oszustwa chętnie z nich korzystają.

W ostatnich latach mówiło się o różnych metodach oszustw stosowanych na portalach społecznościowych. Niedawno głośno było o metodzie oszustwa na amerykańskiego żołnierza w Afganistanie.

Cyberprzestępcy stosujący tę metodę działają w podobny sposób. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie. Używając takiej przykrywki zaczepiają użytkowniczki portali społecznościowych, korespondują z nimi, próbują się zaprzyjaźnić.

Kiedy znajomość osiągnie odpowiedni etap informują rozmówczynię o chęci przyjazdu do Polski. Najpierw jednak chcą wysłać na jej adres paczkę z osobistymi rzeczami, w tym dokumentami i dużą ilością gotówki. Kiedy ofiara zgodzi się na odbiór takiej paczki, po kilku dniach dzwoni do niej osoba podająca się za szefa magazynu lotniska z informacją, że przesyłka utknęła w magazynie. Aby ją odebrać, należy wpłacić znaczną kwotę z tytułu opłat lotniskowych. W tym samym czasie ofiara oszustwa dostaje maila z danymi do przelewu.

Autor oszustwa twierdzi, że nie może sam opłacić kosztów przysłania paczki, bo w czasie misji ma zablokowane konto bankowe. Jeśli ofiara odmówi wpłacenia pieniędzy, może spotkać się z groźbami.

Według informacji przedstawionych przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, oszuści mają wiele profili na portalach społecznościowych, a używane przykrywki mogą się różnić. Mają jednak wspólny mianownik, czyli paczkę, która utknęła w magazynie i prośbę o uiszczenie opłaty, aby ją odzyskać.

Trzeba pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują sposób działania. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z osobami, które próbują uzyskać pieniądze za pośrednictwem portali społecznościowych.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>