Oszustwa, które mogą nas spotkać każdego dnia

Żyjemy w świecie, który rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Kolejne nowe wynalazki i rozwój technologii zmieniają nasze życie. Czy jednak za tymi zmianami idzie także poprawa naszego bezpieczeństwa? Czy dzięki tym wszystkim nowinkom możemy się czuć bardziej chronieni niż w przeszłości? Na pewno w pewnych aspektach tak. Jednak wraz z innowacyjnymi środkami ochrony pojawiają się nowe metody oszustwa.

Kopiowanie kart płatniczych

Najczęściej dzieje się to przy pomocy specjalnych nakładek zamontowanych na bankomacie w celu dokonania oszustwa. Osoba korzystająca z bankomatu w trakcie wkładania karty do urządzenia jednocześnie przykłada ją do mechanizmu oszustów. W tym momencie następuje skopiowanie danych z karty i przesłanie ich do złodziei. Dane te mogą być następnie wykorzystane przez tę osobę do dokonania różnego rodzaju płatności.

Parabanki i piramidy finansowe

W dobie niskich stóp procentowych ludzie szukają alternatywnych form oszczędzania, które dają większy zysk niż lokaty bankowe. Część z tych osób wybiera depozyty w instytucjach sprawiających wrażenie rzetelnych i profesjonalnych, wyglądających jak banki.

W rzeczywistości często jednak się okazuje, że nie spełniają one standardów wymaganych od banków, czy innych instytucji finansowych. Dodatkowo fałszywe wrażenie bezpieczeństwa często sprawiają wypłaty środków z pierwszych założonych lokat. Zazwyczaj w pewnym momencie tego typu podmioty stają się niewypłacalne. Dzieje się tak, ponieważ stare lokaty są spłacane środkami pozyskanymi z nowych depozytów. W takiej sytuacji odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudne a czasami wręcz niemożliwe.

Wcześniejsze płatności na słupy bez planu dostawy

Sprzedawcy na każdym kroku kuszą nas niesamowitymi ofertami. Wybrane wydają się być niezwykłymi okazjami i niektóre rzeczywiście takimi są. Często wymagają one od potencjalnego kupującego podjęcia szybkiej decyzji oraz dokonania płatności za część lub całość przedmiotu jeszcze przed dostawą. Po dokonaniu płatności kontakt ze sprzedawcą się urywa, a zakupiony przedmiot nigdy nie trafia do zamawiającego. 

Włamywanie się do telefonów

W dobie nowoczesnych technologii telefony nie służą tylko do rozmów. Dzięki możliwości zainstalowania licznych aplikacji w telefonach, można je wykorzystywać do wielu różnych celów, np. do wysyłania maili, dokonywania przelewów bankowych czy przeglądania stron internetowych. Mnogość tych funkcji daje również wiele nowych możliwości dokonania oszustwa.

Kradzież haseł służących do obsługi konta bankowego, przejmowanie korespondencji mailowej, czy wykonywanie połączeń telefonicznych na drogie zagraniczne numery to tylko niektóre formy nielegalnych działań, jakich mogą się dopuścić oszuści przy wykorzystaniu nowoczesnych telefonów komórkowych.

Wyłudzanie „na wnuczka”

Podszywanie się pod bliskich czy znajomych, to technika wykorzystywana szczególnie w stosunku do starszych osób. Oszust udaje kogoś znanego danej osobie lub powołuje się na znajomość takiej osoby. Następnie podając nieprawdziwą historię stara się wyłudzić pieniądze. Zdarza się często, że oszukana osoba zauważa, że padła ofiarą oszustwa, jak złodziej zabrał pieniądze i jest daleko.

Socjotechniczne metody wyłudzania wrażliwych danych

W obecnych czasach coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem Internetu i telefonu. W wielu przypadkach, do obsługi konta bankowego już nie musimy fizycznie pojawiać się w banku. Do autoryzacji takich działań, czy transakcji wymagane są hasła. Dane te nie powinny być nikomu ujawniane pod żadnym pozorem. Niestety zdarzają się próby wyłudzenia tych danych.. Oszuści korzystają z różnych sposobów, aby je uzyskać: poprzez fałszywe maile, telefonicznie podając się za kogoś innego, np. pracownika banku. Ofiara oszustwa ujawnia wrażliwe dane, które mogą być wykorzystane przez przestępcę do wykonania nielegalnych transakcji.

Podmienianie numerów rachunków bankowych

Do wykonywania przelewów pieniędzy często używa się internetowego dostępu do konta bankowego. Systemy bankowego dają możliwość skorzystania z ułatwienia polegającego na wklejeniu numeru docelowego rachunku bankowego wcześniej skopiowanego z innego źródła. Przestępcy znaleźli w tym ułatwieniu szansę dla siebie. Na komputerach potencjalnych ofiar instalowane jest złośliwe oprogramowanie, które podmienia skopiowane numery rachunków bankowych. Numer rachunku, który jest wklejany jest inny, niż ten wcześniej skopiowany. W rezultacie pieniądze trafią na inny rachunek, niż ten, na który osoba zlecająca chciała je przesłać.

Zbiórki charytatywne (prawdziwy cel)

Na każdym kroku napotykamy na różnego rodzaju zbiórki pieniędzy na szczytne cele. Akcje te mogą przyjmować różnorodne formy, np.: sprzedaż kartek, wykonanie drogiego SMS, dokonanie przelewu. Niestety pomimo wiarygodnie wyglądającej akcji i osób, które ją przeprowadzają środki z takiej zbiórki mogą nie trafiać na deklarowany cel.

Powyższe przypadki to wybrane przykłady. Wachlarz pomysłów na oszustwa jest znacznie bogatszy. Wiedza o tym może pozwolić uświadomić sobie jak wiele niebezpieczeństw czyha w dzisiejszym świecie. To z kolei pokazuje, że trzeba zachować ostrożność i podejrzliwość praktycznie na każdym kroku. Ryzyko zostania ofiarą oszustwa nie zniknie, ale można to ryzyko zmniejszyć.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>