Nowy rok szkolny witają też oszuści

Laura Benachir
Laura Benachir Konsultant
kontakt

Powrót do szkoły to bardzo gorący okres, również dla oszustów. Wielu z nich liczy na naszą osłabioną uwagę, pośpiech i wiarę w cudze dobre intencje. Jednocześnie oszuści mogą dotrzeć do ofiary dużo łatwiej niż kiedykolwiek.

Jeszcze niedawno informowaliśmy o nadużyciach, na które byliśmy narażeni w czasie urlopu, a już dochodzą do nas sygnały o kolejnych zagrożeniach, pojawiających się wraz z nadejściem nowego roku szkolnego.

Mowa między innymi o tzw. oszustwie „na przedszkole”, którego celem są rodzice dzieci rozpoczynających rok szkolny. Coroczna wrześniowa gorączka jest już nie tylko związana ze skompletowaniem wyprawki czy zmianą środowiska przez najmłodszych, ale i nowymi zasadami funkcjonowania krajowego systemu edukacji w obliczu pandemii. Z tym ostatnim, wiąże się korespondencja mailowa wysyłana do rodziców przez placówki oświatowe. Oszuści wykorzystują ten fakt do kradzieży danych osobowych oraz bankowych. Wiadomości najczęściej przychodzą z adresów mailowych zawierających nazwę danej szkoły lub przedszkola, jednakże zdarzają się przypadki nazw ograniczonych jedynie do hasła „przedszkole”. Zagrożenie stanowią załączniki, najczęściej jest to plik opisany, jako faktura za rzekome zaległości w płatnościach lub zawierający informacje o rozpoczęciu roku szkolnego. Ich otwarcie może prowadzić do instalacji na naszym sprzęcie złośliwego oprogramowania, które może nie tylko przechwycić loginy i hasła, ale również rejestry połączeń czy wiadomości tekstowe.

Oszustwo na nieco mniejszą skalę dotyczy loterii, do organizacji, której wykorzystano bramki SMS. Uczestnik rzekomo mógł wygrać wyprawkę szkolną lub nagrodę pieniężną w wysokości 400 PLN, jeśli tylko zdecydował się odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość SMS. Według podanych informacji, wiadomość zwrotna miała zawierać odpowiednią literę, wskazującą płeć dziecka. Komunikat zwrotny otrzymywany przez ofiarę każdorazowo informował jednak o nierozpoznaniu treści wiadomości i konieczności ponowienia operacji. Wiązało się to z kolejnymi opłatami wynoszącymi 2,46 PLN za każdą kolejną wiadomość.

Nauczyciele i uczniowie powinni zachować czujność nawet w momencie logowania się do dziennika elektronicznego. W maju CERT Polska zidentyfikował fałszywą platformę imitującą jeden z najpopularniejszych w kraju serwisów tego typu. Poprzez fałszywą platformę hakerzy chcieli przechwycić loginy i hasła potencjalnych ofiar. Adres do fałszywej strony do złudzenia przypominał ten do prawdziwego serwisu – różnił się zaledwie brakiem jednej litery.

Oszuści wykorzystują nawet, i tak już kontrowersyjną praktykę ściągania plików, zawierających zeskanowane podręczniki lub gotowe wypracowania. W trakcie przeprowadzonej przez firmę Kaspersky analizy takich plików zidentyfikowano między innymi 17 755 zagrożeń, z czego najwięcej z nich (2080) w książkach do nauki języka angielskiego. Wśród potencjalnych zagrożeń znalazły się różne typy złośliwego oprogramowania, które mogło zacząć wyświetlać reklamy na naszych sprzętach lub nawet przyczynić się do kradzieży pieniędzy.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>