Najpopularniejsze oszustwa świąteczne – część pierwsza przewodnika

Marta Denys
Marta Denys Starszy Analityk
kontakt

W radosnej atmosferze i w wirze przygotowań do Bożego Narodzenia bardzo łatwo o chwilę nieuwagi, na którą tylko czyhają przestępcy. Oszuści nie próżnują w święta. Dlatego w tym wyjątkowym okresie należy szczególnie uważać. Opisujemy najpopularniejsze oszustwa świąteczne i podpowiadamy, jak nie zostać bohaterem świątecznego koszmaru.

Pierwszą część przewodnika poświęcimy nieuczciwym trickom sprzedażowym, ATM skimmer (czyli sprytnemu złodziejowi ukrytemu w bankomacie) oraz świątecznym wirusom.

Nieuczciwe triki sprzedażowe

W grudniu szczególnie często zdarza się wyłudzanie pieniędzy podczas zakupów internetowych. Oszuści są bowiem świadomi, że klienci w świątecznej zawierusze często nie są w stanie w pełni kontrolować, w których sklepach dokonali zakupów online oraz czy zamówienia zostały już opłacone. Dlatego w tym okresie przestępcy chętnie wysyłają fikcyjne rachunki lub oferty podszywając się pod różne sklepy internetowe. Mają nadzieję, że nabywcy zapłacą bez wnikania w szczegóły wiadomości. Klienci opłacają fikcyjne zamówienie, ale nigdy nie otrzymują towaru.

Jeśli nie chcemy paść ofiarą przestępstwa, zwracajmy szczególną uwagę na e-maile oraz smsy ze sklepów, w których nigdy niczego nie zamawialiśmy. Warto zwrócić uwagę na błędy w wiadomościach, np. literówki w adresie e-mail. Dodatkowo, po otrzymaniu polecenia zapłaty upewnijmy się, że płacimy za faktycznie zamówione towary lub usługi.

ATM skimmer, czyli sprytny złodziej ukryty w bankomacie

Oszustwa świąteczne są też ułatwione przez zwiększone wydatki gotówkowe, z czym wiąże się większa liczba wypłat z bankomatów. Doskonale wiedzą o tym również oszuści, którzy urządzeniami ATM skimmer skanują karty płatnicze i odczytują kody PIN. Nieświadomi klienci mogą ponieść dużą stratę finansową, jeśli przestępcy wykorzystają pozyskane dane do nieautoryzowanych wypłat lub zakupów internetowych.

Jeśli nie chcemy paść ofiarą kradzieży, korzystając z bankomatów zwracajmy uwagę, czy klawiatura lub szczelina do wprowadzania karty nie są uszkodzone, urządzenie wygląda właściwie oraz czy nie widać żadnych dodatkowych nakładek. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu technicznego bankomatu, lepiej zrealizować transakcję w innym urządzeniu.

Jednym z klasycznych oszustw świątecznych jest także stosowanie złośliwego oprogramowania w sklepach. Podczas płacenia kartą, wykradane są dane klienta, które mogą zostać wykorzystane np. do wykonania nieautoryzowanych transakcji. Zatem trzeba uważnie obserwować terminal i regularnie sprawdzać wyciągi z karty. Warto upewniać się, że w rozliczeniach nie ma nietypowych transakcji.

Świąteczny wirus

Oszustwa świąteczne mogą się też ukrywać pod informacją o wysyłce towaru albo konieczności uregulowania opłaty celnej czy podatkowej. Taka korespondencja do złudzenia przypomina wiadomości wysłane przez firmy kurierskie lub duże sklepy online. Otwarcie załączników do wiadomości (np. listów wysyłkowych w plikach pdf) lub linków (np. do śledzenia statusu przesyłki) może doprowadzić do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem lub skłonić nas podania poufnych danych.

Sam mechanizm przestępstwa nie jest co prawda nowy, ale z uwagi na gorączkę przedświątecznych zakupów łatwiej dać się złapać w pułapkę. Sprawdzajmy zatem wiarygodność nadawcy wiadomości, a przed jej otwarciem zastanówmy się, czy zamawialiśmy dany przedmiot oraz czy korzystamy z usług tej firmy kurierskiej.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>