Najpopularniejsze oszustwa świąteczne – część druga przewodnika

Marta Denys
Marta Denys Starszy Analityk
kontakt

W okresie przedświątecznym łatwo paść ofiarą przestępców. Oszustwa świąteczne mają swoją specyfikę. Ostrzegamy przed najpopularniejszymi trikami i podpowiadamy, jak nie zostać ofiarą oszustów.

Pierwszą część tekstu poświęciliśmy nieuczciwym trickom sprzedażowym, ATM skimmer (czyli sprytnemu złodziejowi ukrytemu w bankomacie) oraz świątecznemu wirusowi. W drugiej części przedstawimy, jak nie paść ofiarą oszustw związanych z fikcyjnymi usługami, nieuczciwą działalnością dobroczynną oraz internetowymi relacjami.

Oferty zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe

W okresie bożonarodzeniowym szczególnie lubimy podróże i cenimy czas spędzony z rodziną w niecodziennej scenerii. Dlatego oszustwa związane z oferowaniem fikcyjnych usług często dotyczą m.in. podróży. Nie chcąc paść ofiarą przestępców, szczegółowo analizujmy przedstawiane nam oferty oraz kierujmy się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Jeśli oferta wydaje się być zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej właśnie tak jest.

Zachowajmy szczególną czujność również w odniesieniu do ofert bezpłatnych kart upominkowych i możliwości szybkiego pozyskania dodatkowej gotówki. Wyskakująca na ekranie naszego laptopa czy smartfona reklama darmowej pożyczki może mieć na celu uzyskanie naszych danych osobowych, a w konsekwencji kradzież tożsamości. Chrońmy naszą prywatność i nie udostępniajmy w nieznanych nam miejscach wrażliwych danych osobowych, np. numeru PESEL, adresu zameldowania czy numeru karty kredytowej. Nie odpowiadajmy również na podejrzane maile, szczególnie na wiadomości zawierające prośby o podanie tych informacji.

Specyficznym typem oszustw w ramach tej kategorii jest tzw. „secret sister exchange”. Polega ono na zamieszczeniu w mediach społecznościowych informacji, że jeśli wyślemy 10 dolarów do naszej „tajemniczej siostry” to w zamian otrzymamy od sześć do nawet 36 prezentów. Oszustwo stanowi rodzaj nielegalnej piramidy – w zamian za niewielką inwestycję (10 dolarów) otrzymujemy wysoki zwrot (kilka lub nawet kilkadziesiąt podarunków). Co prawda sam schemat popełniania przestępstwa funkcjonuje od lat, ale uzyskał nowe atrakcyjne opakowanie – media społecznościowe.

Oszustwa związane z działalnością dobroczynną

W okresie świątecznym na każdym kroku możemy spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze oraz podarunki dla potrzebujących. W duchu Bożego Narodzenia znacznie chętniej wspieramy organizacje charytatywne i dorzucamy produkty do paczek świątecznych. Niestety niektórzy mogą próbować wykorzystać naszą dobroduszność. Dlatego zachowujmy ostrożność, jeśli nieznana nam organizacja lub osoba prosi o natychmiastową pomoc finansową.

Oszuści chętnie podszywają się pod członków rodziny (wnuczka, bratanka, siostrzenicę) lub przyjaciół, którzy potrzebują szybkiej pomocy finansowej np. na pokrycie kosztów prawnych lub medycznych. Zanim przekażemy komuś pieniądze, upewnijmy się, że na pewno jest to osoba, za którą się podaje. Czasami, aby zdemaskować oszusta wystarczy wykonać jeden telefon do organizacji charytatywnej lub członka rodziny. Dodatkowo, w tym okresie szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze, które w znacznie większym stopniu są narażone na oszustwa świąteczne.

Romans bez szczęśliwego zakończenia

Szukasz prawdziwej miłości na portalach randkowych? Zachowaj ostrożność, ponieważ oszuści chętnie zakładają tam fikcyjne profile. Szczególnie lubią wykorzystywać w tym celu zdjęcia personelu wojskowego. Po nawiązaniu znajomości, bardzo szybko wyznają swoją „miłość” – oczywiście nie zaznaczają, że chodzi nie o miłość do osoby, tylko do jej pieniędzy. Następnie proszą o środki finansowe, których pilnie potrzebują, np. na wydatki na szpital, opłaty lub podróż do „ukochanej osoby” na święta. Po otrzymaniu pieniędzy, oszuści znikają, zostawiając ofiarę ze złamanym sercem i pustym portfelem.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>