Nadużycia w przedsiębiorstwie – książka prawie dla każdego

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Prowadzisz: sklep, bar, warsztat, jesteś kierownikiem czy menedżerem – powinieneś przeczytać tę książkę. „Nadużycia w przedsiębiorstwie – przeciwdziałanie i wykrywanie” autorstwa Wiesława Jasińskiego to kompendium wiedzy dotyczącej tego, jak pracownicy potrafią okradać pracodawcę, jak to wykrywać i jak temu przeciwdziałać.

Kto okrada firmy? Wszyscy: szeregowi pracownicy, menedżerowie i właściciele. Wystarczy, że poczują taką potrzebę i nadarzy się okazja. Mechanizmy okradania bywają różne: od najprostszych, gdy złodziej coś zabiera, po bardzo skomplikowane, wielopiętrowe oszustwa przygotowywane i przeprowadzane przez zorganizowane grupy. Autor opisuje kilkadziesiąt mechanizmów wykorzystywanych do nielegalnego wzbogacenia się kosztem firmy, podając konkretne przykłady. Jak zaznacza, nie jest to katalog zamknięty. Zmiana jakiegoś elementu w organizacji, systemie kontroli czy przepisach powoduje zanik jednej metody okradania, może jednak stworzyć dogodne warunki dla innej.

Użyłem określeń: „złodziej” i „kradzież”, ale książka W. Jasińskiego uświadamia, że to terminy nieprecyzyjne. Autor opisuje różnego rodzaju nadużycia wobec firmy i klasyfikuje je pod względem prawnym. A zatem owa „kradzież” może być formalnie oszustwem, przywłaszczeniem, karalną niegospodarnością, korupcją czy praniem pieniędzy.

Autor zwraca uwagę, że w czasie kryzysu gospodarczego potencjalni sprawcy nadużyć odczuwają większą presję, by ich dokonać. Niektórym może zwyczajnie brakować pieniędzy, a inni manipulują danymi by wykazać, że osiągnęli lepsze efekty pracy niż w rzeczywistości. Ci drudzy chronią w ten sposób swoją niepewną pozycję zawodową.

Ostatnie rozdziały książki poświęcone są metodom wykrywania nadużyć w firmie i zapobiegania im. Niektóre z nich są bardzo proste, np. wystarczy wprowadzić rotację pracowników na niektórych stanowiskach, by uniemożliwić powstanie nieformalnego układu sprzyjającego popełnianiu nadużyć.

– „Nadużycia w przedsiębiorstwie” to bodajże pierwsze krajowe wydawnictwo, które w umiejętny sposób łączy teorię z praktyką – komentuje Jakub Kraszkiewicz. Tej książki nie czyta się jak zbioru suchych regułek i cytatów z przepisów prawnych. Autor znakomicie łączy wiedzę z pogranicza psychologii, finansów i prawa aby umożliwić odbiorcy pełne zrozumienie tematu. Część teoretyczna książki jest poparta przykładami i materiałami zebranymi przez autora z międzynarodowych źródeł – więc nikt nie powinien się nudzić przy lekturze.

Po przeczytaniu książki W. Jasińskiego właściciel małej lub średniej firmy może spróbować sam walczyć z nadużyciami. W dużych przedsiębiorstwach może być potrzebna pomoc specjalistów z zewnątrz, ale i w tym wypadku warto tę książkę przeczytać, by widzieć, czego od fachowców oczekiwać.


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>

Tagi:


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>