Ministerstwo Finansów informuje o skuteczności JPK VAT

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Dzięki JPK VAT od początku 2018 roku fiskus przeanalizował 4,1 miliarda faktur VAT. Podejrzenia wzbudziło niespełna 194 tysiące z nich.

Ministerstwo Finansów upubliczniło dane za okres styczeń – wrzesień 2018. Wynika z nich, że jedna na prawie 21 tysięcy faktur wzbudziła podejrzenia fiskusa. Owe prawie 194 tysiące faktur opiewało na kwotę niespełna 378 milionów złotych. Wystawione zostały przez 73436 podmiotów. Na jedną firmę przypadało, więc trochę ponad 2,6 podejrzanej faktury. Przeciętna kwestionowana faktura opiewała na niecałe 2000 złotych.

W obliczu tej statystyki nie zabrakło również głosów krytycznych. Wątpliwości te rozwiewał rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek, podkreślając, że „działanie JPK ma przede wszystkim wymiar prewencyjny”.

JPK VAT był wprowadzany w Polsce sukcesywnie od lipca 2016 roku. Wtedy obowiązek przesyłania fiskusowi drogą elektroniczną raportów na temat transakcji związanych z VAT objął największe firmy. Później stopniowo obejmował coraz mniejsze podmioty. Raporty są poddawane analizie przez programy komputerowe. Badana jest między innymi prawidłowość wystawiania faktur, wyłuskiwane puste faktury, sprawdzane wzajemne powiązania firm. Jak tłumaczy rzecznik MF stwierdzone w trakcie analiz rozbieżności są podstawą do dalszego sprawdzania. Czasem wystarczy, że przedsiębiorca skoryguje prosty błąd i sprawa się kończy.

Zdaniem MF wprowadzenie JPK VAT przełożyło się też na korzyści budżetowe. „Najlepszym dowodem na skuteczność wprowadzonych mechanizmów uszczelniających, w tym JPK, są dane o wykonaniu budżetu, które regularnie wskazują na zwiększone wpływy z VAT.  Wpływy z VAT po pierwszych 10 miesiącach tego roku są wyższe o ponad siedem mld zł niż w tym samym okresie 2017 r.” – powiedział Rzeczpospolitej Paweł Jurek.

JPK VAT stanowi również coraz istotniejsze narzędzie w rękach Urzędu Skarbowego. Według ustaleń NIK przytaczanych przez Gazetę Prawną stopień wykorzystania danych z JPK VAT zwiększa się systematycznie. I tak na przykład w czynnościach sprawdzających wzrósł z 11,8 proc. w 2017 r. do 29,6 proc. w I połowie 2018 r., a w kontrolach rozliczeń VAT odpowiednio z 2,6 do 13 proc.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>