Łotwa: Aplikacja do zgłaszania korupcji KNAB

Adam Sawicki
Adam Sawicki Konsultant
kontakt

KNAB, łotewskie Biuro Zapobiegania i Walki z Korupcją udostępniło specjalną aplikację do zgłaszania przypadków korupcji, konfliktu interesów i naruszeń przepisów związanych z finansowaniem partii politycznych.

Aplikacja “Ziņo KNAB!” (łot. „Zgłoś (do) KNAB”) pierwotnie powstała w celu zgłaszania nadużyć przepisów związanych z finansowaniem kampanii wyborczej. KNAB zachęcał mieszkańców Łotwy do korzystania z niej w trakcie wyborów parlamentarnych w październiku 2018 r. oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju br.

Zainteresowanie KNAB tą tematyką wynika z uprawnień biura w zakresie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych i partii politycznych. Biuro sprawdza m.in. czy partie nie otrzymały darowizn z nielegalnych źródeł, nie przyjęły anonimowych darowizn oraz nie przekroczyły limitu wydatków na kampanie wyborcze. Partie polityczne są też zobowiązane do corocznego przekazywania KNAB sprawozdań finansowych ze swojej działalności. Sprawozdania te dostępne są na stronie biura, ponadto publicznie dostępna jest baza danych zawierająca informacje o darowiznach przekazywanych na rzecz partii politycznych.

Obecnie łotewskie KNAB rozszerzyło funkcje aplikacji o możliwość informowania o przypadkach korupcji i podejrzeniach konfliktu interesów. Zgłoszenie można dokonać w formie tekstowej jak również uzupełnić o zdjęcie lub film dokumentujący naruszenie. Zgłoszenia można też nadal dokonywać dotychczasowymi kanałami – pocztą tradycyjną, poprzez stronę internetową czy dzwoniąc na specjalny nr telefonu.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>