Nadużycia gospodarcze: Kto okrada korporacje? Szokujące fakty!

Wydawać by się mogło, że pokusie  kradzieży ulegają przede wszystkim osoby, którym daleko do miana „zamożnych”, ewentualnie osoby nieświadome negatywnych następstw swoich działań. Co innego jednak wynika z raportów opisujących profile psychologiczne tzw. „sprawców” nadużyć gospodarczych. Według raportu „Report to the nation 2010” sporządzonego przez ACFE najczęściej kradną mężczyźni w wieku 30-50 lat. To niezbyt szokująca informacja, przystająca do społecznego wizerunku złodzieja. Ale chyba największą niespodzianką będzie fakt, że sprawcami najczęściej są mężczyźni sprawujący funkcje kierownicze, co więcej, większość z nich zatrudniona jest w dziale finansowym lub na stanowisku związanym z finansami. Jest coraz ciekawiej, ale nadal można próbować ten stan wytłumaczyć – sprawcą może być świeżo zatrudniony pan w średnim wieku, z dużymi obciążeniami finansowymi, przyjęty do pracy w dziale, w którym łatwo o bezpośredni dostęp do pieniędzy. Nadużycia gospodarcze.

Zaskakująca tendencja

17% popełnianych nadużyć dokonywana jest przez prezesów i dyrektorów zarządzających, a aż 41% z nich dokonanych zostało przez menadżerów. Pytanie „jak spółka może się rozwijać, jeśli jest okradana przez ludzi odpowiedzialnych za rozwój firmy?” jest tu jak najbardziej na miejscu. Jeśli na powyższe wartości dodatkowo nałożymy finansowe aspekty tych nadużyć szybko zorientujemy się, że problem jest coraz większy. Okazuje się bowiem, że o ile prezesi i dyrektorzy nie dopuszczają się tak często nadużyć jak pracownicy szeregowi (17% vs 42%) to jednak „efekt” finansowy jest bardziej dotkliwy – średnio to 723 000 USD w porównaniu do wartości 80 000 USD nadużycia „zwykłego” pracownika .
Co więcej do wykrycia nadużycia pracownika najwyższego szczebla potrzeba średnio aż 24 miesięcy – dwa razy więcej niż pracownika na początku kariery.

Kontrola kontrolera

Z punktu widzenia spółki nadużycia zostały popełnione przez osoby posiadające odpowiednie umiejętności oraz wiedzę na temat systemów i procesów istniejących w firmie. Wraz bowiem z wdrożeniami nowych procesów kontrolnych, szeregowemu pracownikowi pozostawia się coraz mniej uprawnień oraz obszarów do popełniania nadużyć. Natomiast menadżerowie to osoby, które bardzo często brały udział w kształtowaniu środowisk kontroli. Znają doskonale mocne, ale też i słabe strony procesu. Potrafią zatem wykorzystać luki systemowe i wyprowadzić pieniądze z firmy bez wzbudzenia podejrzeń. I stan ten trwać może latami.

Pytania bez odpowiedzi

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego coraz więcej osób zajmujących stanowiska kierownicze decyduje się na okradanie własnej firmy? Co skłania do popełnienia nadużyć gospodarczych? Co można zrobić, aby ukrócić proceder? Czy można kontrolować osoby, które z definicji zajmują się zarządzaniem i kontrolowaniem działalności spółki?
Mamy nadzieję, że powyższe pytania rozbudziły Twoją ciekawość Czytelniku. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszymi wpisami . Tematyce dedykujemy cykl 10 artykułów, które mają na celu przeanalizowanie oraz omówienie problemu rosnącej liczby przypadków dokonania nadużycia gospodarczego wśród osób na kierowniczych stanowiskach.

Zapraszamy także do lektury wpisu na naszym Blogu, traktującego o psychice sprawcy

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>