Kradzież – wykroczenie czy przestępstwo

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Jaka kradzież jest jeszcze wykroczeniem, a jaka już przestępstwem? Zawodowi złodzieje biorą to w bardzo dużym stopniu pod uwagę planując skok. Właśnie zmieniła się regulująca to kwota graniczna. Od 15 listopada br. wynosi 500 złotych.

Kwota, od której kradzież staje się przestępstwem była różnie wyliczana. Od lat dziewięćdziesiątych była określona na poziomie 250 złotych. Przez dłuższy czas policja lobbowała za podniesieniem granicznej kwoty.  Chodziło o to, żeby przy drobnych kradzieżach nie wszczynać całej procedury śledczej jak przy poważnych sprawach.

W 2013 roku pojawił się pomysł, żeby podnieść tę kwotę do poziomu tysiąca złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości argumentowało, że próg powinien zostać podniesiony, bo od 1998 roku, kiedy ustalono go na poziomie 250 złotych dochody obywateli wzrosły. Próg tysiąca złotych wydawał się wtedy zbyt wysoki, bo większość kradzieży kieszonkowych pozostałaby jedynie wykroczeniami.  Z tego pomysłu nic nie wyszło. Ostatecznie próg ustalono na poziomie ¼ minimalnego wynagrodzenia.

Wydawało się to rozwiązanie o tyle dobre, że wiązało próg z dochodami społeczeństwa. Odpadła, zatem konieczność nowelizowania prawa, co kilka lat. Jak pokazało życie pomysł był jednak nietrafiony. Przestępcy odpowiadający za kradzież kwalifikowaną, jako przestępstwo starali się maksymalnie przedłużać procesy sądowe. Liczyli na to, że płaca minimalna w międzyczasie wzrośnie. Mogli tym sposobem uniknąć skazania za przestępstwo.

Jak argumentowało Ministerstwo Sprawiedliwości „sądy każdego roku musiały dokonywać przeglądu tysięcy spraw w całym kraju, by stwierdzić, czy dana kradzież, za którą kara nie została jeszcze w całości wykonana, nadal jest przestępstwem, czy już jedynie wykroczeniem.”

Z tych powodów nastąpił powrót do kwotowego określenia granicy, od której kradzież staje się przestępstwem. Została ona ustalona na poziomie 500 złotych. To podobny poziom, jaki obowiązywał ostatnio w wyniku wyliczenia na podstawie płacy minimalnej.

Dla obywateli nie zmienia się zatem prawie nic. Sądy nie będą musiały ciągle weryfikować wyroków. Złodzieje do kolejnej nowelizacji prawa nie mają, co liczyć na automatyczne przekwalifikowanie czynu.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>