Kradzież tożsamości, czyli jak ustrzec się epidemii współczesnego świata

Daria Graczyk
Daria Graczyk Konsultant
kontakt

W Wielkiej Brytanii nastąpiła kulminacja przestępstw, w których kradzież tożsamości ma kluczowe znaczenie – informuje CIFAS, wiodąca brytyjska organizacja podejmująca działania ukierunkowane na zapobieganie oszustwom finansowym. Podpowiadamy, jak nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

W pierwszym półroczu 2017 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano prawie 90 tysięcy przypadków kradzieży tożsamości, co stanowi wzrost o 5% względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Według statystyk opracowanych przez CIFAS, każdego dnia kradzież tożsamości dotyka blisko 500 brytyjskich obywateli. Ofiarami przestępstwa najczęściej padają osoby pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Schematy działania przestępców są nieskomplikowane i podobne. Po kradzieży danych osobowych, która często jest dokonywana za pośrednictwem internetu, złodzieje podszywają się pod ofiary. Korzystają z ich rachunków bankowych, a także zaciągają w ich imieniu pożyczki oraz kredyty. Co ciekawe, czasami kradzież tożsamości bardzo ułatwiają same ofiary. Publikują na przykład w sieci zdjęcia nowo nabytych kart debetowych lub kredytowych. Takie zdjęcie może zawierać wrażliwe dane: szesnastocyfrowy numer karty, datę jej wygaśnięcia, imię i nazwisko posiadacza, a także kod identyfikacyjny.

CIFAS zachęca do ostrożnego korzystania z mediów społecznościowych i ograniczania dostępu do profilu w ustawieniach prywatności, na przykład tylko do kręgu rodziny i znajomych. Organizacja zwraca również uwagę na konieczność rozważenia przed publikacją czy informacje, którymi chcemy się podzielić, nie są wrażliwe. Ponadto, szczególną uwagę należy zwrócić na hasła, które nadajemy do kont internetowych. Ważne jest, aby składały się one z przynajmniej trzech przypadkowych słów i zawierały symbole oraz cyfry.

Celem uniknięcia ataków cyberprzestępców, powinniśmy również zainstalować program antywirusowy oraz pamiętać o jego regularnej aktualizacji. Nie zapominajmy też o aktualizacjach oprogramowania naszych komputerów. Czasami ich twórcy oferują udoskonalone zabezpieczenia przed kradzieżą danych, co opisaliśmy w jednej z naszych poprzednich publikacji.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>