Korupcja będzie słono kosztować

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapowiada, że korupcja będzie teraz karana finansowo. Nawet do pięciu milionów złotych mogą zapłacić przedsiębiorstwa, które dopuściły się korumpowania urzędników.

Dotychczas za korupcję karane były prawie wyłącznie osoby fizyczne dopuszczające się tego procederu. Teraz prokuratorzy mają żądać przed sądami wysokich kar dla firm, w imieniu których dochodziło do korupcji. Dotyczy to również spraw zakończonych. Agenci CBA i prokuratorzy przeprowadzają obecnie kwerendę spraw, do których można powrócić. Przeglądane są wszystkie postępowania dotyczące zarówno instytucji centralnych jak i samorządowych.

– Podstawy prawne do takiego działania daje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Jak sprawdziliśmy, dotąd była stosowana tylko incydentalnie – opowiada Dziennikowi Gazecie Prawnej szef CBA Paweł Wojtunik. 

Można powiedzieć, że ustawa leżała sobie zapomniana. Przez 10 lat jej obowiązywania korzystano z niej zaledwie 795 razy, informuje DGP. „Na obszarze Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie nie było ani jednego takiego przypadku. Na terenie apelacji białostockiej prokuratorzy zwracali się do sądu 10 razy, a tylko dwa razy sąd przychylił się do ich wniosku. O sukcesie nie mogą też mówić śledczy z Gdańska, którzy przez 10 lat z takiej możliwości skorzystali 16 razy, a tylko w dwóch sprawach sąd się przychylił i orzekł odpowiedzialność firm. Na tym tle wyróżnia się apelacja we Wrocławiu, która skierowała aż 93 wnioski o pociągnięcie do odpowiedzialności firm i uzyskała taką decyzję sądu w 63 przypadkach”, wylicza dziennik.

Polskiej ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary daleko do zagrożeń wynikających z FCPA czy UK Bribery Act. W 2008 roku Siemens AG zapłacił na podstawie FCPA 800 milionów dolarów. Ostatnio głośno było o karze w wysokości 108 milionów dla HP. Dobrze jednak, że prokuratura i CBA przypomniały sobie o prawie niestosowanych przepisach. Kara pięciu milionów złotych też może wielu odstraszyć. Korupcja może się zwyczajnie nie opłacać.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>