KNF chce większej odpowiedzialności osób zarządzających

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Szef KNF Jacek Jastrzębski chce, by za nadużycia w większym stopniu karać nie spółki a osoby fizyczne, które nimi kierują. Chce też zwiększenia odpowiedzialności rad nadzorczych spółek.

Karanie za nadużycia osób kierujących spółkami zamiast samych spółek ma być według prezesa KNF skuteczniejsze. Może się, bowiem zdarzyć, że ukarana firma nie ma pieniędzy. Karanie osób jest skuteczniejsze również w przypadku, gdy odpowiedzialni za nadużycia są już poza spółką. KNF prowadzi też prace nad urealnieniem odpowiedzialności członków rad nadzorczych. Chodzi tu szczególnie o ich kompetencje w obszarze sprawozdań finansowych i audytu – wynika z wywiadu szefa KNF  dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Pytany o sens nakładania sankcji na GetBack w sytuacji, gdy pieniądze te nie mogą pójść na zadośćuczynienie poszkodowanym odpowiedział, że KNF tak będzie dobierać sankcje, aby nie były kontrproduktywne wobec głównego celu, czyli ochrony klientów.

Szef KNF odniósł się też do proponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy antylichwiarskiej. Nakłada ona na KNF obowiązek nadzoru konsumenckiego. Jacek Jastrzębski stwierdził, że dla jego urzędu projekt ustawy jest zupełną nowością. Postulował by ochroną konsumentów na rynkach finansowych zajął się rzecznik finansowy, który powinien mieć wzmocnione kompetencje.

W wywiadzie dla DGP przewodniczący KNF odniósł się też do kryzysu zaufania dotyczącego kierowanego przez niego urzędu. Zapowiedział wprowadzenie w komisji nowych standardów dotyczących na przykład konfliktu interesów. – Jeśli wymagamy określonych standardów od podmiotów nadzorowanych i weryfikujemy to w pracy nadzorczej, to ważne jest, abyśmy wymagali, co najmniej tego samego od siebie powiedział w wywiadzie dla DGP. Zapowiedział też powołanie w KNF departamentów do spraw compliance i audytu wewnętrznego.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>