KNF będzie miała większe prawa w stosunku do ubezpieczycieli

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Ubezpieczyciele będą musieli przekazywać KNF informacje oferowanych produktach i dane na temat swojej kondycji finansowej. Przewiduje to projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Ustawa dostosowuje polski porządek prawny do dyrektywy Solvency II. Nadzór KNF nad zakładami ubezpieczeniowymi będzie oparty na analizie ryzyka. Komisja będzie mogła skuteczniej kontrolować np. zasady tworzenia i wysokość rezerw, aby ocenić wypłacalność firmy. Zakłady ubezpieczeń będą musiały przekazywać na żądanie KNF wszystkie posiadane dokumenty, bądź ich kopie, informuje „Gazeta Prawna”. 

– Komisja zyska też skuteczniejsze narzędzia wpływu na skład zarządów zakładów ubezpieczeń oraz obsadę stanowisk nadzorujących w zakładzie kluczowe obszary, tj. aktuariat, compliance, audyt wewnętrzny i zarządzanie ryzykiem, mówi „GP” Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Komisja będzie mogła też, dzięki ustawie kontrolować polskie oddziały zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, do czego nie ma obecnie prawa.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie wykona zaleceń KNF będzie ona mogła podać informację o tym do publicznej wiadomości. Wejście w życie ustawy planowane jest na 1 stycznia 2016 r.

To kolejne wzmocnienie nadzoru KNF nad rynkiem w ostatnim czasie. Komisja wprowadziła, bowiem od 1 stycznia tego roku obowiązek stosowania Zasad Ładu Korporacyjnego w nadzorowanych instytucjach. Narzucenie ich wynikało z wcześniejszych doświadczeń KNF.

W zbiorze tych zasad podkreślono, że instytucje nadzorowane powinny spełniać najwyższe standardy profesjonalizmu i zwracać uwagę na etykę pracowników. W kontaktach z klientami instytucje te powinny dbać o informowanie o produktach w sposób rzetelny i zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Powinny też informować o ryzyku.
KNF

 

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>

Tagi:


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>