KNF – bankowość mobilna nie jest bezpieczna

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Korzystanie z konta bankowego za pośrednictwem urządzeń mobilnych niesie ze sobą większe niebezpieczeństwa niż obsługiwanie go przez tradycyjny komputer. KNF przeprowadziła w bankach ankietę na temat incydentów bezpieczeństwa IT.

KNF pytała banki nie tylko o incydenty związane z bezpieczeństwem, ale też o mechanizmy zabezpieczające. Kierownictwo KNF rozmawiało z członkami zarządów banków odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo IT.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Piwowarski z KNF w ciągu ostatnich 3,5 roku liczba użytkowników bankowości mobilnej wzrosła o około 250% do mniej więcej 4 milionów 300 tysięcy osób. W 2015 roku aż 43% właścicieli smartfonów korzystało z bankowości mobilnej. W 2013 roku było to 12%.

– Wraz ze skalą wykorzystywania nowoczesnych technologii rośnie też niestety skala i złożoność zagrożeń związanych z ich wykorzystywaniem. W konsekwencji ryzyko związane z obszarem IT nabiera coraz istotniejszego znaczenia i za chwilę może się okazać, że to jest podstawowe ryzyko w działalności banków, obok ryzyka kredytowego – powiedział PAP Piwowarski. 

Według niego są przypadki, że systemy operacyjne urządzeń mobilnych mają poważne luki w zakresie bezpieczeństwa. Dlatego należy je aktualizować a także używać programów antywirusowych.

Pewne niebezpieczeństwo niesie też fakt, że w przypadku urządzeń mobilnych autoryzacja dostępu i przeprowadzanie transakcji odbywa się w jednym urządzeniu.

Jak podkreśla Piwowarski, gdy cyberprzestępcy zdobędą dostęp do konta ofiara traci nie kilkaset złotych tylko kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy. Cyberprzestępcy wykorzystują do tego oferowaną przez niektóre banki możliwość zdalnego otwierania konta za pomocą przelewu. Na takie konto trafiają skradzione pieniądze.

Zdaniem Piwowarskiego banki wprowadzają czasem nowinki techniczne na skróty, kosztem bezpieczeństwa. Oferując internetowy dostęp do konta banki powinny wyraźnie informować o niebezpieczeństwach. – Trudno zaakceptować sytuację, w której banki oferują klientom najnowsze nowinki technologiczne, ale nie uświadamiają ich, że muszą mieć oryginalne oprogramowanie, aktualne i skuteczne systemy antywirusowe oraz że jeśli nie będą spełniali określonych warunków, będą narażeni na utratę środków – powiedział Piwowarski.

Jeszcze w tym roku KNF ma wydać rekomendację w sprawie bezpieczeństwa płatności internetowych. Znajdą się tam regulacje dotyczące między innymi zdalnego otwierania kont.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>