Karuzela podatkowa kręci się dalej

Jarosław Grzegorz
Jarosław Grzegorz Associate Partner
kontakt

Wygląda na to, że karuzela podatkowa kreci się coraz szybciej. Urzędy kontroli skarbowej ujawniły w zeszłym roku 360 tys. fikcyjnych faktur o łącznej wartości 81,8 mld zł. Oznacza to skokowy, prawie 2,5-krotny, wzrost w ujęciu wartościowym w stosunku do 2014 roku. Wtedy zidentyfikowano 207 tys. pustych faktur na łączną kwotę 33,7 mld zł.

Takie są fakty. Natomiast odpowiedź na pytanie czy karuzela podatkowa rzeczywiście przyspiesza nie jest już taka oczywista. Czy skala procederu się zwiększa? A może rośnie liczba przeprowadzanych kontroli lub są one bardziej efektywne? Możemy jedynie spekulować.

Posługiwanie się fikcyjnymi fakturami obejmuje różnego rodzaju przestępstwa. Jednak to karuzela podatkowa, a właściwie wiele takich karuzel, generuje największe straty dla budżetu państwa. Chodzi o nienależne zwroty podatku VAT z tytułu eksportu czy dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Jednym ze sposobów wyłudzania VAT jest pojawienie się w łańcuchu transakcji „słupów”, czyli fikcyjnych podmiotów, które zostały zarejestrowane tylko po to, aby dokonać przestępstwa podatkowego. Pamiętajmy, że za tym procederem stoi zorganizowana przestępczość, a nie przypadkowe osoby. O rosnącej dominacji grup przestępczych, które koncentrują się przestępstwach gospodarczych pisaliśmy niedawno.

Odwrócony VAT panaceum na całe zło?

Karuzela podatkowa, jako jedną z pierwszych dotknęła branżę stalową. Od października 2013 roku na wyroby stalowe obowiązuje tzw. odwrócony VAT. Jak podaje Ministerstwo Finansów, dwa lata stosowania takiego rozwiązania potwierdziły jego skuteczność w przeciwdziałaniu wyłudzeniom.

Ale są i skutki uboczne. Rynek nie znosi pustki i oszuści przenieśli się do innych branż. Od lipca zeszłego roku odwrócony VAT został wprowadzony w branży elektronicznej, która stała się kolejną „ulubioną” po stalowej. Konsekwencje są takie, że przedmiotem wyłudzenia może być obrót praktycznie każdym towarem, co stanowi zagrożenie dla szerokiej rzeszy uczciwych przedsiębiorców. Pamiętać jednak należy, że odwrócony VAT jest odstępstwem od zasadniczej reguły i nie może być stosowany powszechnie. O tym, w jaki sposób uczciwy podatnik może zabezpieczyć się przed uwikłaniem w proceder wyłudzania VAT można przeczytać tutaj.

Nowe narzędzia fiskusa

Karuzela podatkowa i inne formy przestępstw podatkowych będą łatwiejsze do wykrycia przez skarbówkę dzięki nowemu narzędziu. Od lipca zacznie obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny (JPK), czyli wystandaryzowany sposób przekazywania przez podatników danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli. W pierwszej kolejności obowiązek ten dotyczyć będzie dużych firm, a za dwa lata obejmie również mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Doświadczenia państw, które wprowadziły już JPK (m.in. Portugalia, Francja i Luksemburg) są pozytywne. Wpływy podatkowe do budżetu się zwiększyły. W czym tkwi tajemnica skuteczności JPK? Otóż zgromadzenie szerokiego zakresu danych dotyczących wielu podmiotów, pozwala kompleksowo prześledzić przebieg transakcji, przepływów pieniężnych oraz zweryfikować poprawność składanych deklaracji podatkowych. I to wszystko zdalnie. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie ukrywają, że jednym z celów wprowadzenia JPK jest ograniczenie luki VAT.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>