Kanada – publiczne rejestry rzeczywistych beneficjentów coraz bliżej

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

W Kanadzie nabrały tempa prace nad utworzeniem publicznych rejestrów rzeczywistych beneficjentów. Zmiany mają dotyczyć wybranych branż spoza podmiotów zajmujących się profesjonalnie finansami. Dotychczas prace się ślimaczyły.

W połowie lutego zaproponowano zmiany w ustawie o dochodach z przestępczości oraz ustawie o finansowaniu terroryzmu. Polegają one na zwiększeniu wymagań w stosunku do firm z grupy DNFBP, czyli niektórych branż niefinansowych szczególnie narażonych na pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu. Firmy z tej grupy miałyby mieć obowiązek wskazywania ostatecznego rzeczywistego beneficjenta – informuje FCPA Blog. Organizacje reprezentujące tego rodzaju firmy oświadczyły w reakcji, że jeśli rząd chce żeby pod groźbą kary przedsiębiorcy zgłaszali ostatecznego beneficjenta to potrzebują dostępu do tych danych za pośrednictwem publicznego rejestru. Możliwe, że powstanie takiego publicznego rejestru stanie się niedługo możliwe. Rząd federalny prowadzi w tej sprawie konsultacje.

Pomysł raportowania o rzeczywistych beneficjentach wzbudził mieszane reakcje biznesu kanadyjskiego. Jednak rozwiązanie wydaje się z różnych względów warte wprowadzenia.

Firmy muszą wiedzieć z kim prowadzą interesy. Powinny bowiem unikać robienia biznesu z kontrahentami kontrolowanymi przez osoby o nie najlepszej reputacji biznesowej, albo wręcz przez oszustów. Poza tym rejestr rzeczywistych beneficjentów prowadziłby do oszczędności przy zapewnianiu należytej staranności w biznesie. Oszczędziłby czas i zasoby przy wypełnianiu formularzy dla instytucji finansowych na przykład w sprawę pożyczki czy ubezpieczenia. To również zmniejszenie ryzyka złamania przepisów a tym samym kar.

Transparency International Kanada przekonuje, że rejestr rzeczywistych beneficjentów nie musi zawierać wielu informacji na temat podmiotu. Publikowano by tylko: imię i nazwisko, częściową datę urodzenia, rodzaj biznesu, adres jego prowadzenia a także kraj zamieszkania właściciela.

Według niektórych ekspertów w 2017 roku oszustwa przyniosły kanadyjskiemu biznesowi straty w wysokości 30 milionów USD.

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>