Jak działa mafia lekowa

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Mafia lekowa zarabia ogromne pieniądze. Rekordziści mają z nielegalnego procederu nawet 600 tysięcy złotych miesięcznie – donosi Superwizjer TVN. Policja zatrzymuje odpowiedzialne za proceder grupy przestępcze, ale nie eliminuje to problemu.  

Działanie mafii lekowej ma sens dzięki temu, ze polskie władze wynegocjowały w koncernami farmaceutycznymi niższe ceny lekarstw. Te same specyfiki dostarczane do odbiorców w innych państwach są kilka a nawet kilkanaście razy droższe. Pokusa zarobku na tej różnicy jest wiec duża.

Normalny łańcuch dostaw leków wygląda następująco:

– koncerny farmaceutyczne sprzedają leki polskim hurtowniom;

– hurtownie sprzedają leki do aptek;

– apteki sprzedają leki pacjentom.

Mafia lekowa przekierowuje fragment tego łańcucha:

– apteki sprzedają leki nie pacjentom, a na przykład podstawionym osobom;

– za ich pośrednictwem leki trafiają do dziupli/hurtowni;

– z dziupli są wywożone za granicę i sprzedawane drożej.

Ten drugi, odwrócony łańcuch działa na różne sposoby. O jednym z nich opowiedział Superwizjerowi TVN farmaceuta, któremu mafia lekowa złożyła propozycję współpracy. „Proszę kupować leki do swojej apteki i nie wprowadzić do systemu komputerowego, lecz prowadząc podwójną księgowość, zafakturować, a następnie sprzedać do hurtowni tego właśnie przedsiębiorcy” – opowiedział o propozycji przestępców. Miał za to dostawać 20 procent wartości zakupu.

Inny schemat według, którego działa mafia lekowa wymaga współpracy lekarza. Ten wypisuje recepty na leki często posługując się danymi nic niewiedzących o procederze pacjentów. Współpracownik lekarza wykupuje leki w aptekach i dostarcza do dziupli. Jedną z takich spraw rozpracował inspektor z Gorzowa Wielkopolskiego. Jeden lekarz wypisał 350 recept na drogie leki onkologiczne. Były one warte milion złotych. Recepty wykupywała jego konkubina. Zarobiła na tym 100 tysięcy złotych.

Jeszcze inny schemat, którym posługuje się mafia lekowa to rejestracja pod tym samym numerem NIP ośrodka zdrowia i hurtowni. NZOZ kupuje w aptekach leki na swoje potrzeby. Tu też jest potrzebny lekarz, żeby wypisać zapotrzebowanie na medykamenty. Potem następuje przesuniecie magazynowe w ramach jednej firmy do hurtowni. Jeden z takich ośrodków zdrowia mieścił się w drewnianej stodole – odkryli reporterzy Superwizjera.

Według reporterów TVN tylko przez Świecko, co roku wywożone są z Polski nielegalnie leki warte dwa miliardy złotych. Tylko jedna kaliska apteka przez półtora miesiąca sprzedała nielegalnie leki warte 800 tysięcy złotych. Leki wywożone są ciężarówkami.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>