Internetowy skok na bank

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Zorganizowana grupa przestępcza włamała się do banku i w ciągu jednego dnia skradła ponad 700 tysięcy złotych. Internetowy skok na bank był zdaniem prokuratury bardzo dobrze przygotowany.

Przestępcy przeprowadzili operację dzięki zduplikowanym kartom SIM. Przełamali zabezpieczenia jednego z banków i przelali z prowadzonych w nim kont pieniądze na swój rachunek. Prokuratura nie podaje, na kogo był założony ten rachunek, ale należy założyć, że jak w wielu podobnych przypadkach na słupa.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim  – „Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.”

Skok na bank został przeprowadzony 2 lipca 2019 roku. Przestępcy dokonali kilkunastu przelewów z rachunków firm z południowej Wielkopolski. W sumie było to 718 tysięcy złotych. Pieniądze natychmiast przelali z kontrolowanego przez siebie rachunku na rzecz firmy handlującej złotem. Już wcześniej zamówili tam 14 sztabek kruszcu. Jeszcze tego samego dnia odebrali zakupione złoto na Śląsku.

Podejrzanych o przestępstwo zatrzymano jednocześnie w kilku miejscach Polski. To trzej mieszkańcy Mazowsza w wieku 26 -29 lat. Zarzucono im między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia.

Zostali aresztowani przez sąd w Ostrowie Wielkopolskim na trzy miesiące. Prokuratura nie podaje bliższych informacji ze względu na dobro postępowania. Nie informuje też czy udało się odzyskać złoto.

Powiązane wpisy


Bądź na bieżąco
Chcesz otrzymywać regularne informacje z zakresu compliance i przeciwdziałania korupcji?

Zapisz się na newsletter >>


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>