Historia pojazdu – nowa usługa MSW

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Historia pojazdu przestała być tajemnicą. Wreszcie można sprawdzić w internecie historię kupowanego samochodu czy motocykla. Nie trzeba szukać znajomości, stosować dziwnych wybiegów, żeby sprawdzić choćby, czy pojazd który chcemy kupić nie jest kradziony.

Historię pojazdu może sprawdzić każdy kto ma podstawowe informacje o nim zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Potrzebny jest numer VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji. Dane te wpisujemy na stronie udostępnionej przez MSW historiapojazdu.gov.pl. Serwis działa również na urządzeniach mobilnych.

W odpowiedzi dostajemy łatwy do zapisania i wydrukowania raport. Zawiera on dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa, terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd i czy ma aktualne badanie oraz ubezpieczenie OC. Dostaniemy też informację o liczbie właścicieli oraz czy były to firmy, czy osoby prywatne. I chyba najważniejsze, czy pojazd nie jest kradziony. Od 2014 roku stacje diagnostyczne zbierają jeszcze informacje o przebiegu kontrolowanych pojazdów. Na razie są małe szanse na przyłapanie sprzedawcy na manipulacjach licznikiem, ale z czasem informacja ta zyska na wartości. Przykładowy raport można zobaczyć tu. [2]

Informacje o pojeździe pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie zawierają danych osobowych właścicieli. Niestety jak przyznaje MSW mogą one zawierać błędy. Dane były bowiem gromadzone przez wydziały komunikacji w przeróżnych systemach informatycznych. Od 2004 roku są przekazywane do CEPiK. Ministerstwo prowadzi prace mające  na celu usunięcie błędów, albo przynajmniej ograniczenie ich liczby.

Przed uruchomieniem serwisu historiapojazdu.gov.pl dostępne w nim informacje mogły dostać tylko uprawnione instytucje i posiadacz pojazdu.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>