Gdy odpowiesz oszustom na spam…

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Niekiedy spam przedostaje się przez filtry skrzynki mailowej. Cześć z niego to próby oszustwa. James Veith opowiedział na konferencji TED o swojej korespondencji z oszustami, którzy chcieli by przesłał im pieniądze. Miał za nie dostać złoto. Jak sądzi zabrał oszustom czas ratując kogoś, kto byłby skłonny wejść w „interes”.

Tym razem na głównej liście skrzynki mailowej znalazł się spam w postaci spersonalizowanego maila. „Witaj James Veith, pragnę podzielić się ciekawą propozycją biznesową. Solomon”. James już miał skasować wiadomość, ale odpisał „Solomon, zaintrygowałeś mnie”. Tak zaczęła się gra.

Solomon – Drogi James Veith wyślemy ci złoto. Zarobisz 10% od rozprowadzonego złota.

Wiedziałem, że mam do czynienia z zawodowcem – skomentował James.

James – Ile to jest warte?

S – Zaczniemy od małej ilości. 25 kilogramów o wartości około 2,5 miliona dolarów.

J – Solomon, jeśli mamy to robić, idźmy na całość. Dam sobie radę. Ile masz złota?

S – To nie kwestia ilości złota, którą mam, tylko ilości, z jaką sobie poradzisz. Na próbę możemy wysłać 50 kilogramów.

J – 50 kilogramów!? Nawet nie warto zaczynać, jeżeli nie przyślesz co najmniej tony.

S – Czym się zajmujesz?

J – Zarządzam funduszami hedgingowymi w banku. Nie po raz pierwszy przerzucam złoty kruszec, Przyjacielu.

To jakby przekonało Solomona, ale nadal się opierał przed przysłaniem tony złota. W końcu jednak napisał, że będzie bardzo szczęśliwy, jeśli interes się uda, bo dostanie wysoką prowizję.

J – Na co wydasz swoją działkę?

S – Na nieruchomości. A ty?

J – Humus. Ma wielka przyszłość. Byłem niedawno w supermarkecie i widziałem chyba z 30 odmian. Można też moczyć w tym pokrojoną marchewkę. Próbowałeś Solomon?

S – Muszę iść spać.

Korespondencja ciągnęła się już kilka tygodni. James wpadł na pomysł, żeby dalsze negocjacje prowadzić z użyciem szyfru. Wyglądało to tak:

S – Umowa stoi. Próbuję uzyskać fundusze dla Gumisia żeby mógł złożyć wymagane żelki Cola Jelly Beans Czekoladowemu Jajku, aby zacząć procedurę M&Ms. Prześlij 1500 funtów przez Jaszczura Gumisia.

Gumiś to prawnik, Cola Jelly Beans – prawny, Czekoladowe Jajko – bank, M&Ms – roszczenie, Jaszczur Gumiś – firma kurierska.

Co by było gdybym spędzał jeszcze więcej czasu odpowiadając na szemrane maile? Robiłem to przez trzy lata w waszym imieniu – mówił na konferencji TED James Veith. Nie sądzę, żebym robił coś złego. Wiele osób ostro reaguje na oszustów. Ja tylko marnuję ich czas. W czasie, który spędza ze mną, oszust nie kantuje bezbronnych dorosłych wyłudzając ich oszczędności.

James Veith namawiał słuchaczy do takiej działalności. A może w dobie, gdy tłumacz google ma za chwilę osiągnąć doskonałość doświadczonego, żywego tłumacza ktoś napisze aplikację do utrudniania życia oszustom…

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>