FCPA: Rekordowa kara za korupcję

Po blisko 3 latach śledztwa nazywanego popularnie „Operation Car Wash” dwie powiązane kapitałowo brazylijskie spółki z branży budowlanej i petrochemicznej zgodziły się w ramach ugody zapłacić łącznie ponad 3,5 miliarda dolarów kary w głośnej aferze korupcyjnej, w którą zaangażowani byli brazylijscy urzędnicy najwyższego szczebla. Jest to najwyższa w historii kara nałożona w związku ze złamaniem przepisów amerykańskiej Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych (FCPA).

Afera korupcyjna, która wstrząsnęła brazylijskim gigantem sektora paliw, odbiła się na całym świecie szerokim echem. W wyniku prowadzonego śledztwa aresztowanych zostało kilkadziesiąt osób, co doprowadziło m.in. do przewrotu politycznego, w wyniku którego odwołana ze stanowiska została prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Jak pokazały wyniki śledztwa, obydwie spółki wykorzystywały swoją jednostkę biznesową nazywaną potocznie „działem łapówek” w celu przekazywania korzyści finansowych skorumpowanym przedstawicielom rządowym na trzech różnych kontynentach. Według szacunków Departamentu Sprawiedliwości USA między 2001 a 2016 rokiem łączna kwota łapówek zapłaconych przez powyższe firmy w związku z blisko 100 projektami realizowanymi w 12 krajach wyniosła około 788 milionów dolarów. Pieniądze transferowane były za pośrednictwem firm słupów, a także w formie gotówki pozostawianej w walizkach we wcześniej uzgodnionych miejscach.

W opinii brazylijskiej prokuratury wszystkie łapówki zapłacone kluczowym pracownikom giganta paliwowego przez różne firmy budowlane i inżynieryjne na przestrzeni minionej dekady mogły sięgnąć nawet dwóch miliardów dolarów. Zeznania świadków, którzy w ramach zawartej ugody postanowili współpracować z organami ścigania mogą być obciążające nawet dla 200 najważniejszych brazylijskich polityków.

Obydwie firmy oskarżone były o płacenie setek milionów dolarów łapówek w celu uzyskania lukratywnych kontraktów biznesowych. Niektóre z działań korupcyjnych zaplanowane zostały na terenie Stanów Zjednoczonych oraz cześć funduszy na powyższe potrzeby została przetransferowana przez system bankowy USA. Umożliwiło to amerykańskim władzom przeprowadzenie dochodzenia i nałożenie kar na mocy FCPA. Porozumienie jednak miało charakter globalny i zawarte zostało z władzami zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Brazylii oraz Szwajcarii.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>