Elektroniczne dokumenty samochodu

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Za chwilę ma nastąpić przełom w naszych portfelach. Zaoszczędzimy trochę pieniędzy i mniej będziemy ze sobą nosić. A to dzięki temu, że dokumenty samochodu będą miały formę elektroniczną. Szykowane są też inne zmiany ułatwiające życie kierowcom.

Wprowadzanie zmian będzie rozłożone w czasie, jednak niektóre wejdą w życie już za chwilę. I tak, już od 4 października br. w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego drogą elektroniczną odzyskamy go u diagnosty sprawdzającego stan techniczny pojazdu.

4 grudnia br. wejdzie w życie pakiet kolejnych ułatwień:

– samochód będzie można zarejestrować na wniosek właściciela u starosty w miejscu czasowego zamieszkania. Można też będzie dokonać czasowej rejestracji w miejscu jego zakupu lub odbioru.

– jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, do wniosku o rejestrację nie będzie obowiązku przedkładania dowodu własności pojazdu. Wystarczył będzie dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi. Nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.

– czasowa rejestracja pojazdu w celu wywozu za granicę będzie powiązana z wyrejestrowaniem go z urzędu.

– przestanie obowiązywać przepis nakazujący wymianę dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy skończą się miejsca na pieczątki potwierdzające badanie techniczne.

5 grudnia br. nastąpi jedna z bardziej oczekiwanych zmian w prawie. Zniesiona zostanie konieczność wożenia przy sobie prawa jazdy. Teraz grozi za to mandat w wysokości 50 złotych. Po wejściu w życie przepisu policja sprawdzi uprawnienia prowadzącego w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dokument można też będzie wozić w telefonie w aplikacji mObywatel. Dotyczy to tylko polskich praw jazdy.

Podobne systemy, zwane mobilnymi prawami jazdy (ang. mobile driving license, mDL) funkcjonują już z powodzeniem w innych krajach. Podczas gdy rozwiązania te mają szereg niezaprzeczalnych zalet, warto mieć świadomość potencjalnych ryzyk jakie ze sobą niosą. Nasze smartfony to przecież urządzenia cyfrowe, które nie są w pełni odporne na wycieki lub kradzież danych. Ze względu na relatywnie krótki cykl życia współczesnych technologii, warto by zastosowane rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo naszych danych nie zestarzały się już za kilka lat. Mobilne prawa jazdy dają też ograniczone możliwości weryfikacyjne – nie da się w nich zawrzeć chipa, hologramu czy innych „fizycznych” autentyfikatorów. I wreszcie, korzystanie z mobilnego prawa jazdy wymaga dostępu do infrastruktury, sieci telekomunikacyjnej i naładowanego telefonu. Tradycyjnego prawa jazdy można używać nawet w trybie offline.

Kolejne zmiany czekają nas dopiero w przyszłym roku. Od 4 czerwca 2021 r. kupując nowy pojazd u autoryzowanego dealera można mu będzie zlecić załatwienie formalności związanych z rejestracją. To oszczędność czasu dla nabywcy.

4 września 2022 roku dokumenty samochodu zostaną odchudzone. Od tego dnia nie będzie wydawana karta pojazdu i naklejki na szybę. Dzięki temu właściciele pojazdów zaoszczędzą 94.50 złotego.

Daty wejścia w życie kolejnych zmian nie są jeszcze znane. Pierwsza z nich to możliwość pozostawienia tablic rejestracyjnych, z którymi kupiliśmy pojazd. To oszczędność 80 złotych.

Nie wiadomo też, kiedy wejdzie w życie możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Wiązać się to będzie z oszczędnością na ubezpieczeniu. Czasowe wycofanie będzie możliwe na okres od trzech do 12 miesięcy i nie częściej jak raz na trzy lata. Niestety wycofanie samochodu z ruchu będzie możliwe tylko w przypadku konieczności poważnej naprawy, a nie na przykład z powodu wyjazdu za granicę.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>