eDowód – początek systemu cyfrowej identyfikacji obywateli

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Od dawna zapowiadany eDowód stał się faktem. Wraz z początkiem marca br. można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z chipem. eDowód umożliwia cyfrową identyfikację obywateli i to na wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Dotychczas w internetowych kontaktach z administracją konieczny był Profil Zaufany. W praktyce wyrabiały go sobie osoby mające dużo kontaktów z urzędami, czyli głównie przedsiębiorcy. Profil Zaufany posiada obecnie około trzech milionów osób. Poziom bezpieczeństwa tej metody uwierzytelniania jest określany jako średni. Potwierdzenie odbywa się kodem SMS.

eDowód to nowa jakość w uwierzytelnianiu. Daje możliwość złożenia podpisu elektronicznego, autoryzacja jest oparta na karcie kryptograficznej i kodzie PIN. Dzięki temu poziom uwierzytelnienia z użyciem nowego dowodu jest określany jako wysoki. 

eDowód zawiera w większości te same informacje, które zawierał normalny dowód:

– imię/imiona i nazwisko,

– nazwisko rodowe,

– imiona rodziców,

– data i miejsce urodzenia,

– płeć,

– zdjęcie,

– PESEL,

– obywatelstwo,

– seria i numer,

– data wydania,

– data ważności,

– organ wydający.

Dodatkowym elementem jest numer CAN. Jest on zapisany jako kod kreskowy i bez niego nie można odczytać informacji zapisanych w chipie. Dzięki temu osoba nieuprawniona nie może zeskanować danych, które zawiera eDowód.

eDowód w urzędach załatwia w prosty sposób kwestie autoryzacji. Wystarczy przyłożyć go do czytnika i podać PIN. Żeby używać go w internetowych kontaktach z administracją trzeba kupić czytnik NFC. Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że pracuje nad możliwością użycia przez obywateli smartfonów z technologią NFC.

Uzyskać nowy dowód może każdy. Nie trzeba czekać do końca ważności obecnego dowodu. Formalności załatwia się tak jak przy wyrabianiu dotychczasowego dokumentu. Nie ma obowiązku uruchamiania warstwy elektronicznej. Ewentualnie można to zrobić później. Jednak chcąc posiadać w pełni funkcjonalny eDowód trzeba podać w urzędzie dwa kody PIN. Jeden czterocyfrowy, drugi sześciocyfrowy. Razem z dowodem dostaniemy kopertę z kodem PUK, na wypadek trzykrotnego podania błędnego PIN-u. Możemy ją zostawić w depozycie w urzędzie.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>