Dodd-Frank Whistleblower Program, czyli rekordowa liczba wskazówek od sygnalistów

Elżbieta Frydrych
Elżbieta Frydrych Starszy Konsultant
kontakt

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymał w 2014 roku ponad 3500 wskazówek od informatorów, najwięcej od czasu, kiedy trzy lata temu program wszedł w życie – jak wynika z opublikowanego 17 listopada raportu „2014 Annual Report on the Dodd-Frank Whistleblower Program”.

Przypomnijmy, że amerykańska ustawa Dodda – Franka z 2010 roku dała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd narzędzie do uruchomienia programu dla sygnalistów. Program został zainspirowany częściowo skandalem z udziałem Bernarda Madoffa, gdzie SEC otrzymał liczne wskazówki na temat jego piramidy finansowej, ale nie udało się wykryć oszustwa przez lata. Celem ustawy było wzmocnienie ochrony sygnalistów oraz wprowadzenie programu nagród. Może być ona przyznana, gdy sankcje finansowe za naruszenie przekroczą milion dolarów. Na mocy tej ustawy SEC powołał Office of the Whistleblower. Gromadzi ona oraz weryfikuje informacje o potencjalnych nadużyciach i nieprawidłowościach dotyczących spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Według Raportu SEC  agencja otrzymała w 2014 roku 3620 wskazówek od sygnalistów. Rok wcześniej było to 3238 wskazówek a w 2012 roku 3001 sygnałów. Liczba wskazówek w przeciągu dwóch lat wzrosła o ponad 20%. Uruchomiona infolinia służyła udzielaniu odpowiedzi na pytania informatorów dotyczące programu. W minionym roku odebrano 2731 telefonów.

Wskazówki napływały z każdego z pięćdziesięciu stanów, a także z Kolumbii i Puerto Rico. Najwięcej w bieżącym roku otrzymano informacji z Kalifornii, Florydy, Nowego Jorku i Teksasu. Agencja otrzymywała również informacje spoza Stanów Zjednoczonych. Tylko w 2014 roku z 60 krajów, a od rozpoczęcia programu w sumie z 83 krajów poza USA. W bieżącym roku najwięcej wskazówek pochodziło z Wielkiej Brytanii, Indii, Kanady, Chin i Australii. Na liście znalazła się także Polska, z której sygnaliści przekazali siedem wskazówek.

Ponadto SEC dodał, iż wykonano „znaczące” dodatkowe płatności dla osób, które już otrzymały nagrody w latach poprzednich. Wynika to faktu zgromadzenia dodatkowych środków finansowych z różnych działań egzekucyjnych. Przykładowo jeden whistleblower otrzymał w efekcie ponad siedmiokrotnie wyższą nagrodę. Początkowo było to 50 tys. dolarów. Ostatecznie nagroda wzrosła 385 tys. dolarów.

W raporcie omówiono także przypadki odrzucenia wskazówek od sygnalistów. Skrajny przypadek to 143 wnioski złożone przez jednego sygnalistę. SEC oskarżył go o składanie „fałszywych i bezpodstawnych zarzutów”. Już wcześniej odrzucono inne 53 wnioski od tego informatora.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>