Dobrostan w sieci

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Jesteśmy uzależnieni od sieci. W dobie COVID-19 jeszcze bardziej niż przedtem. Cierpi na tym nasz dobrostan. Co powinniśmy zrobić my, co powinny zrobić firmy technologiczne żebyśmy mogli korzystać z ich produktów w zdrowszy sposób?

O zagrożeniach związanych z siecią rozmawiali prezeska fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz i Kamil Śliwowski, trener i edukator, autor bloga Otwarte Zasoby.

Trzeba umieć pracować tak żeby zachować dobrostan. Na przykład wstawać, co pół godziny od komputera i przejść się. Pracując w ten sposób możemy być po ośmiu godzinach w zupełnie dobrym stanie. Bardziej zmęczona może okazać się osoba, która przez trzy godziny nie odrywała wzroku od ekranu.

Dodatkowo w izolacji spowodowanej przez COVID-19 to, co było wcześniej rozrywką przestało nią być. A w każdym razie przestało odprężać. Na przykład oglądanie telewizji czy gry komputerowe po powrocie z normalnej pracy mogły odprężać. Przy pracy zdalnej oznaczają tylko zmianę ekranu w tym samym otoczeniu. To już nie daje odprężenia.

Świat cyfrowy cały czas ewoluuje. Firmy technologiczne stale wprowadzają zmiany w swoich produktach. Część z tych zmian ma na uwadze dobrostan użytkowników. Tylko trzeba o tym wiedzieć, że takie funkcje, czy aplikacje są dostępne. W wielu programach możliwe jest wyłączenie powiadomień, ale trzeba przeczytać i znaleźć gdzie to zrobić. To samo dotyczy auto odtwarzania wideo. Szczęśliwie już się prawie nie zdarza, że same włączają się reklamy z głosem. To wszystko są czynniki fatalnie wpływające na dobrostan użytkownika.

Szczęśliwie firmy technologiczne widzą po zachowaniach użytkowników, że pewnych rozwiązań nie chcą i uciekają przed nimi. Jedyne, co ich interesuje to zlikwidowanie niechcianego bodźca. Dlatego wprowadzają możliwość wyłączenia go. Niestety nie zawsze to do końca działa. Na przykład przyciemnienie ekranu potrafi działać tylko w niektórych aplikacjach.

Szymielewicz i Śliwowski postulują, że wyciszenie powiadomień, dostosowywanie jasności ekranu do światła w otoczeniu, wyłączenie auto odtwarzania, to powinny być ustawienia domyślne w programach i aplikacjach. Dopiero użytkownik mógłby je wyłączyć, jeśli ma na to ochotę. Przewidują, że z czasem do tego dojdzie, bo takie bombardowanie bodźcami przestanie się opłacać. Za przykład dobrych praktyk podają serwis, który wprowadził swoistą blokadę skrolowania. Gdy użytkownik dojdzie do treści, które już widział pojawia się informacja, że to już wszystkie nowości.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>