Compliance w obliczu standaryzacji – czyli jak rynek przyjął ISO 19600

Norma ISO 19600, a ściślej mówiąc wytyczne Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (International Organization for Standarization – ISO) dotyczące tworzenia i funkcjonowania systemu zarządzania zgodnością (Compliance Management System – CMS) zostały opublikowane w grudniu 2014 roku. Wówczas, jeszcze na gorąco, komentowaliśmy główne założenia nowej normy na naszym blogu. Teraz, po ponad roku od jej publikacji postanowiliśmy sprawdzić, jak została przyjęta przez rynek.

…Na końcu świata

Warto przypomnieć, że ISO 19600 powstała na bazie założeń australijskiego standardu zarządzania zgodnością AS 3806. I to właśnie państwo-kontynent spod znaku kangura i emu jako jedno z pierwszych, pozytywnie (choć nie wprost) oceniło nowy standard ISO. Tak można rozumieć decyzję tamtejszej pozarządowej organizacji normalizacyjnej, Standards Australia, która już w czerwcu 2015 roku po prostu zastąpiła normę AS 3806 normą AS ISO 19600, spójną w treści z ISO 19600. Gestem tym twórcy podwalin pod normę ISO 19600 wyrazili, jak rozumiemy, dyskretną aprobatę dla standardu zaproponowanego przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

W Australii nowy standard ISO przyciągnął już zresztą uwagę nie tylko przedsiębiorstw, lecz także innych organizacji, czego przykładem może być australijska uczelnia CQ University Australia, która niedawno ogłosiła, że swój system zarządzania zgodnością dostosowała właśnie do wytycznych AS ISO 19600.

…Za miedzą

Z kolei na rynku niemieckim, norma ISO została przyjęta bez większych emocji. W komentarzach pobrzmiewa opinia, że ISO 19600 najprawdopodobniej nie przyczyni się do harmonizacji założeń dotychczasowych standardów, a jednocześnie, ze względu na swój ogólny charakter, ma niewielkie szanse zająć ich miejsce. To, dlatego, że rynek niemiecki nasycony jest już różnego typu standardami orbitującymi wokół tematyki compliance, w tym między innymi tamtejszym kodeksem ładu korporacyjnego (Deutscher Corporate Governance Kodex – DCGK), czy też zapisami wprost wynikającymi z prawa, jak np. z ustawy o obrocie papierami wartościowymi (Gesetz über den Wertpapierhandel).

Nie wszystkie głosy zza zachodniej granicy są jednak sceptyczne. Niemiecki Instytut Audytorów (Institut der Wirtschaftsprüfer in Deutschland – IDW) – twórca popularnego w Niemczech standardu dotyczącego systemów zarządzania zgodnością IDW PS 980, w komunikacie ze stycznia 2015 roku uznał, że wytyczne ISO są zasadniczo zbieżne z wymogami normy IDW i przyznał, że nowy standard kładzie solidną podbudowę pod system zarządzania zgodnością w organizacji.

…Na rodzimym gruncie

W Polsce norma ISO 19600 była raczej długo wyczekiwanym, bo pierwszym tego typu międzynarodowym dokumentem, który w sposób kompleksowy podjął tematykę tworzenia CMS w organizacji. Nie ma, co ukrywać – rodzimy biznes już od lat dziewięćdziesiątych darzy ISO szczególnym sentymentem, bo właśnie wdrażając i certyfikując swoje organizacje, przedsiębiorcy przyciągali tak pożądany w tamtych czasach kapitał zagraniczny. I właśnie w związku z przyzwyczajeniem do certyfikacji, po opublikowaniu ISO 19600, w Polsce dała się słyszeć nutka zawodu. Dlaczego? Dlatego, że ISO nie przewiduje certyfikacji z tej normy…

W ciągu ubiegłego roku, zrozumienie w tym obszarze, jednak istotnie wzrosło. Firmy coraz częściej pytają o możliwość wdrożenia CMS w oparciu o normę ISO 19600, rozumiejąc, że na dobry system compliance, ze względu na wielkość organizacji i specyfikę działalności, nie ma uniwersalnego sposobu.

To oczywiście nie znaczy, że takiego wdrożenia „nie da się ugryźć” w zorganizowany sposób, poprzez zadanie odpowiednich pytań i „odhaczenie” poszczególnych niezbędnych elementów systemu. W naszych kolejnych wpisach pokażemy jak wytyczne ISO 19600 zastosować w praktyce do oceny lub stworzenia CMS w organizacji.

***

Norma ISO 19600 jest dostępna póki, co jedynie w języku angielskim – na stronie ISO można ją nabyć w pełnej wersji lub podejrzeć fragment tutaj.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>