Compliance – trudne słowo w języku korporacyjnym

Każdy kto pracuje w międzynarodowych korporacjach zetknął się (lub zetknie) z angielskim słowem compliance. Zazwyczaj pierwszym podjętym krokiem jest chęć poznania jego znaczenia. Słowo to tłumaczone jest jako „zgodność” (tłumaczenie to wykorzystywane jest najczęściej ze względu na największą bezpośredniość i pojemność polskiej wersji).

„Zgodność”… Ale co to, tak naprawdę, oznacza? Brzmi trochę jak „trąbka” z popularnego dowcipu:
Do pasażera w autobusie podchodzi kontroler biletów :
–  bilecik
–  trąbka – odpowiada pasażer
–  jaka trąbka? – pyta kontroler
–  jaki bilecik? – ripostuje pasażer

No więc – jaka zgodność?
Może użycie słowa w pełnym kontekście pomoże? Wyraz ten bowiem stawiany jest często w towarzystwie innych – równie odstraszających. Spotkamy, na przykład, „procedurę compliance”, „compliance officera”, „non-compliance” , “strategię compliance”. Pomogło Ci Czytelniku? Chyba nie bardzo.
Nie jest łatwe przetłumaczenie tego terminu na język polski. Tym bardziej, że i w języku angielskim znaczenie nie jest takie oczywiste i powoduje pewne problemy interpretacyjne. W Stanach Zjednoczonych jest o tyle łatwiej, że zasady objęte przez „compliance” są znane na tamtych rynkach od lat, więc i zwyczajowe znaczenie tego słowa jest już ugruntowane.

Poza tym, w kontekście nas interesującym, powinno się mówić o „regulatory compliance”, co daje bezpośrednie pojęcie o czym mowa. Powołane powyżej tłumaczenie ( „zgodność”) wydaje się tu być na miejscu –  oznacza bowiem niesprzeczność z czymś, spójność, kompatybilność.
A „regulatory compliance” oznaczałoby więc zgodność z regulacjami. Po prostu.
Idąc krok dalej, wyjaśnienia wymaga wskazanie obszaru, którego stwierdzenie to dotyczy.
Zakres przedmiotowy jest bardzo szeroki. Mając na myśli zgodność z regulacjami mówimy o działaniu w zgodzie z obowiązującym prawem – lokalnym i międzynarodowym, o harmonii z regulacjami branżowymi, regulacjami wewnętrznymi, właściwymi dla danej firmy.  A z podmiotowego punktu widzenia mowa o wszystkich podmiotach, które obowiązane są do określonego działania lub zaniechania.

No dobrze, a czym w takim razie różni się zgodność z regulacjami, od „zwykłego” przestrzegania prawa? O tym … w następnym odcinku.

Powiązane wpisy


2 komentarze “Compliance – trudne słowo w języku korporacyjnym”

 1. Avatar
  Pawel

  Nie nalezy tlumaczyc i przyjac w wersji anglojezycznej.
  Takie jest podejscie branzy Compliance do tego. Zapraszam na forum: Financial Services Compliance Polska.
  Pzdr
  Pawel

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Michal Koziol

  Zamysłem wpisu nie było wskazanie tłumaczenia czy też jego poprawności, ale próba wytłumaczenia czym jest…compliance.

  Dziękujemy za zaproszenie i udział w dyskusji.

  Odpowiedz

Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>